Homo Felix 2/2011 (Časopisy)
Štvrté číslo odborného polročníka o animovanom filme s tematickým zameraním na distribúciu animovaných filmov vo svete a na Slovensku. Recenzie, analýzy tém, kapitoly z dejín animovaného filmu, profily autorov, reportáže z výroby, komiks a veľa iného v jedinom časopise venovanom animácii.
Témy z obsahu – My Dog Tulip, Lokal TV, Animace v pasti transformace, Ako predať krátky film?, Ralph Bakshi, Jaroslava Havettová, Jaroslav Baran, Signe Baumane, V procese, Rakúsky experiment, Virgil Widrich, tWINs, Anime.
Anotácia
V úvodnej štúdii analyzuje Mária Ferenčuhová obľúbené vyjadrovacie postupy známych slovenských dokumentaristov (Kerekes, Škop, Lehotský). Hlavnou témou čísla sa stalo dielo kľúčového reprezentanta francúzskej novej vlny a pritom u nás najmenej známeho tvorcu – J. Rivetta. Diela z rôznych dekád jeho tvorby (od 60. rokov po súčasnosť) analyzovali mladí českí a slovenskí filmoví vedci (Schimera, Křipač, Felcman, Mišíková, Michalovič). Rubrika Pocta je venovaná dielu Pavla Branka a Petra Solana. Druhý tematický blok textov sa venuje reflexii posledného 15. ročníka MFDF Jihlava a najmä dokumentu Andrey Slovákovej Nadohľad (2011). V rubrike Dvojdotyk sa D. Šterbáková a T. Hudák venujú filmu Strýko Búnmí. V súbore recenzií sa číslo venuje odbornej filmovej literatúre (knihy Martina Palúcha, J. Dudkovej, Z. Hudeca, P. Branka, zb. o Martinovi Slivkovi a i.), filmom v distribúcii (Melanchólia, 80 dopisov, Drive) i filmovým aktivitám uplynulého roka (14. čs. filmologická konferencia Minority a film).
Technické informácie