Krakovský filmový festival uvedie 11 slovenských filmov

Krakovský filmový festival uvedie 11 slovenských filmov
25. mája 2022

Krakovský filmový festival uvedie na svojom 62. ročníku až 11 slovenských filmov, vrátane dvoch vo svetovej a jedného v európskej premiére. Ďalšie dva slovenské projekty sa predstavia na trhu CEDOC Market. Festival sa koná od 29. mája do 12. júna 2022 v krakovských kinách a online.

V Medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov nájdeme štyri slovenské filmy. Celovečerný debut Denisa Dobrovodu Katedrála zachytáva príbeh niekdajšieho mnícha, ktorý vyše 60 rokov svojpomocne staval neďaleko Madridu obrovskú katedrálu o veľkosti Sagrada Familia. Film bude mať v Krakove svoju svetovú premiéru – podobne ako debut Igora Ivanka Fragile Memory, osobný film o autorovom starom otcovi, kameramanovi Leonidovi Burlakovi, ktorý pomaly stráca pamäť. O dokumentárne ceny budú súťažiť taktiež Láska pod kapotou (r. Miro Remo) a Rekonštrukcia okupácie (r. Jan Šikl).

Vo výbere Medzinárodnej súťaže krátkych filmov sa nachádza poetický film Strigov Barbory Berezňákovej, zachytávajúci rozlúčku s blízkym človekom i zanikajúci svet tradičnej rusínskej komunity. Film bude uvedený v európskej premiére iba pár dní po tej svetovej na festivale Docaviv. Druhým filmom v súťaži je Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen.

O ceny v súťaži hudobných dokumentov DocFilmMusic sa bude uchádzať Kapr Lucie Královej. Jedným z porotcov tejto súťaže je Robert Kirchhoff.

V sekcii Czech Focus festival predstaví českú kinematografiu. Vo výbere sú aj dva slovenské filmy: Na značky! Márie Pinčíkovej a Každá minúta života Eriky Hníkovej. Sekcia Kids&Youth venovaná mladému publiku uvedie filmy Martin a tajomstvo lesa (r. Petr Oukropec) a Myši patria do neba (r. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček).

Dva slovenské projekty sa zúčastnia koprodukčného trhu pre stredoeurópske dokumentárne filmy CEDOC Market: debut Romana Ďuriša Pokiaľ ja žijem a nový film Víta Janečka Miluj Generálov.

Slovenský filmový ústav je partnerom podujatia a organizuje networkingové podujatie pre filmových profesionálov, ktorého cieľom je zviditeľniť slovenské filmy a slovenských profesionálov na festivale.