Dvadsiaty šiesty ročník podujatia Art Film Fest (15. – 23. 6. 2018) pripravil pre divákov bohatý program, v ktorom už tradične nechýba výrazné zastúpenie slovenskej kinematografie. Medzinárodný filmový festival predstaví väčšinu súčasnej tvorby v sekcii Slovenská sezóna, filmy zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ pripomenú sté výročie založenia Československa, osudové osmičky v našich dejinách, ako aj osobnosť Fera Feniča.
V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa o cenu Modrý anjel uchádza film Posledný autoportrét režiséra Mareka Kuboša, ktorý je spoveďou o tom, prečo uvažuje nad ukončením filmárskej kariéry. Druhým slovenským zástupcom, tento raz v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov je slovensko-portugalská koprodukcia Boj Evy Križkovej, na tému princípov vzájomnej medziľudskej interakcie a komunikácie. Do hlavnej poroty festivalu tento rok zasadne aj slovenská producentka Lívia Filusová.
Slovenská sezóna prinesie na plátna 11 celovečerných filmov, krátku animovanú snímku Žltá (r. Ivana Šebestová) a tri epizódy televízneho cyklu Budujeme Slovensko: Zimný prístav v Bratislave, Zbrojovka v Dubnicia Obuvnícke závody (r. Bibiana Beňová). Festival uvedie hrané filmy Čiara (r. Peter Bebjak), Hmyz (r. Jan Švankmajer), Tlmočník (r. Martin Šulík), Kvetinárstvo (r. Ruben Desiere) a dokumentárne filmy Ťažká duša (r. Marek Šulík), Válek (r. Patrik Lančarič), Mečiar (r. Tereza Nvotová), Inde (r. Juraj Nvota, Marian Urban). Vo festivalovej predpremiére sa predstaví psychologický thriller Dôverný nepriateľ (r. Karel Janák), ktorý reaguje na čoraz častejšie prenikanie technologických inovácie do nášho súkromia. Život kontroverznej osobnosti slovenského horolezectva Pavla Pochylého (1945 – 2000), prezývaného Pavúk zachytáva rovnomenný dokumentárny film Ľubomíra Slivku, ktorý sa pred televíznym uvedením premietne v špeciálnej projekcii na plátnach košických kín. Art Film Fest sa prvýkrát presunie počas prvého víkendu aj do Spišskej Novej Vsi, kde ho zaháji film Nina režiséra Juraja Lehotského.
Sekcia a osobitné ocenenie Hercova misia sú tento rok venované slovenskej herečke Zuzane Mauréry, ktorá stvárnila hlavnú úlohu v koprodukčnom filme Učiteľka (r. Jan Hřebejk), ocenenom viacerými domácimi i zahraničnými cenami, vrátane Ceny za ženský herecký výkon na MFF Karlove Vary. Pri tejto príležitosti festival uvedie aj dlhometrážny debut Mátyása Priklera Ďakujem, dobre, za ktorý Mauréry získala národnú filmovú cenu Slnko v sieti.
Čestné ocenenie Zlatá kamera Art Film Fest získa tento rok poľská režisérka Agnieszka Holland. Diváci uvidia okrem iných aj slovenskú minoritnú koprodukciu Cez kosti mŕtvych (r. Agnieszka Holland, Kasia Adamik), ktorý mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži 67. ročníka Berlinale.
Sekcia venovaná zakladateľovi festivalu Febiofest, Fero Fenič pozýva, predstaví okrem filmov so spoločnou témou osudovosti, aj kľúčové filmy jeho tvorby. Filmy Tam a späť o živote stavebných robotníkov a Diadém o problémoch mladých ľudí v amatérskej hudobnej skupine patria do zbierok Národného filmového archívu SFÚ.
Variety Select: Art Films je sekcia venovaná portrétom známych osobností z rôznych umeleckých oblastí. Tento rok uvedie aj koprodukčný dokument Červená (r. Olga Sommerová), ktorý získal ocenenie Český lev za Najlepší dokumentárny film.
Okrúhle výročia významných udalostí slovenských národných dejín budú reflektovať dve sekcie. Téma: 100 SK/CZ (Sto rokov vzájomnosti) pripomenie sté výročie vzniku Československa prostredníctvom starších aj celkom nových hraných i dokumentárnych filmov ako Dubček (r. Laco Halama), Znovuzrodenie M. R. Štefánika – Kinožurnál č. 20/1990 (r. Vladimír Mináč), Leopoldovská pevnosť (r. Ladislav Kubelka) a Čas, ktorý žijeme (r. kolektív autorov). V slovenskej premiére bude odpremietaný dokument Okupácia 1968 (r. Jevdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymków, Marie Elisa Scheidt, Stephan Komandarev), ktorý zachytáva vpád vojsk a okupáciu našej krajiny z pohľadu piatich krajín Varšavskej zmluvy. Film osobne uvedú režisérka Marie Elisa Scheidt, protagonista Ilya Lvovitch Smolokovski a slovenský producent filmu Peter Kerekes.
V rámci sprievodných podujatí sa uskutočnia aj premietania primárne určené školám. Pásmo August 1968 (Od Dubčeka k Palachovi) pozostáva zo spravodajských a dokumentárnych filmov z rokov 1968/1969, menovite Týždeň vo filme, mimoriadne vydanie – Čierne dni (r. Ladislav Kudelka, Milan Černák, Štefan Kamenický, Ctibor Kováč), Týždeň vo filme. 45/1968 (r. Milan Černák), Týždeň vo filme. 5/1969 (r. Štefan Ondrkal) a Tryzna (r. Vlado Kubenko, Peter Mihálik, Dušan Trančík).
Druhé filmové pásmo Masaryk, Štefánik a vznik Československa pozostáva zo vzácnych archívnych materiálov a krátkych spravodajských filmov z rokov 1921 – 1990, konkrétne Masaryk na Slovensku / Návšteva prezidenta Masaryka na Slovensku, Československý týždeň vo filme. 19/1947, Týždeň vo filme. 15/1968 (r. Štefan Ondrkal), Kinožurnál. 13/1990 (r. Emil Fornay), Kinožurnál. 20/1990, Znovuzrodenie M. R. Štefánika (r. Vladimír Mináč) a Sonda. 4/1990. Stratené dejiny? (r. Rudolf Ferko).
Web: www.artfilmfest.sk
Súvisiace správy:
ART FILM FEST 2017
ART FILM FEST 2016