Partneri

Slovenský filmový ústav je členom či partnerom viacerých medzinárodných i domácich organizácií.

Medzinárodná federácia filmových archívov (FIAF) sa venuje ochrane a sprístupňovaniu svetového filmového dedičstva od roku 1938. Jej členské inštitúcie zachraňujú, zbierajú, uchovávajú, sprístupňujú a prezentujú filmové diela, ktoré sú nie sú len umeleckými a kultúrnymi artefaktmi, no taktiež historickými dokumentmi. Asociácia spája viac ako 170 inštitúcií v takmer 80 krajinách sveta.

European Film Promotion (EFP) je medzinárodná organizácia zameraná na propagáciu a podporu distribúcie európskej kinematografie vo svete. Združuje 38 filmových organizácií, inštitúcií a centier zastupujúce 37 krajín Európy, slovenským zástupcom je Slovenský filmový ústav. EFP bola založená v roku 1997 s cieľom zviditeľniť európske filmy na kľúčových filmových festivaloch a filmových trhoch, vytvoriť tradíciu pravidelných podujatí na propagáciu európskej kinematografie a jej osobností v rámci vybraných filmových festivalov a trhov, propagovať a podporovať mladé talenty európskeho filmu. Medzi najväčšie projekty organizácie v Európe patrí European Shooting Stars na festivale Berlinale, Producers on the Move v Cannes a Future Frames na festivale Karlove Vary.

Európske audiovizuálne observatórium (EAO) so sídlom v Štrasburgu je inštitúciou, ktorá bola zriadená na platforme Rady Európy v roku 1992. Hlavnou úlohou organizácie je sústreďovať relevantné podklady, informácie a štatistiky z oblasti audiovizuálnej trhu – legislatívy, tvorby, produkcie a distribúcie, spracúvať ich a distribuovať v rôznej forme a rôznych formátoch svojim členským krajinám, inštitúciám ako aj iným (aj komerčným) subjektom. EAO má v súčasnosti 40 členských štátov z Rady Európy, Maroko a mimoriadnym členom je Európska komisia.

Slovenská asociácia knižníc (SAK) vznikla s cieľom podporovať rozvoj a spoluprácu knižníc, zdôrazňovať ich význam a miesto v spoločnosti.

Slovenská asociácia producentov v audiovízii (SAPA) je nezávislou, neziskovou organizáciou, ktorá združuje a zastupuje výrobcov audiovizuálnych diel (producentov) alebo správcov práv výrobcov audiovizuálnych diel (producentov slovenských filmov), to znamená majiteľov alebo správcov copyrightov viac ako 90% všetkých hraných filmov a filmov určených najmä pre distribúciu v kinách vyrobených na Slovensku od r. 1921 až dodnes. Členovia SAPA vlastnia alebo spravujú copyrighty viac ako 8 000 slovenských audiovizuálnych diel.

Cineuropa je etablovaný profesionálny informačný server, poskytujúci aktuálne informácie o dianí v audiovizuálnom priestore a filmovej kultúre najmä regiónu západnej Európy, ktorá predstavuje kľúčové profesionálne filmové prostredie pre zviditeľnenie európskych filmov v medzinárodnom kontexte. Portál zverejňuje od svojho vzniku v roku 2002 príspevky v štyroch jazykoch (angličtina, francúzština, taliančina, španielčina), vďaka čomu sa výrazne rozširuje dosah a účinok publikovaných informácií. Slovenský filmový ústav v rámci aktivít zameraných na propagáciu slovenskej kinematografie a s podporou domáceho profesionálneho prostredia vstúpil v roku 2018 do rozšírenej spolupráce s portálom Cineuropa s cieľom zabezpečiť na portáli kvalitné, rozsiahle a objektívne informácie o slovenskej kinematografií a audiovízii, „slovenskú sekciu“. Slovenskú sekciu na portáli Cineuropa finančne podporil Audiovizuálny fond.

Film New Europe (FNE) je etablovaný profesionálny informačný server, poskytujúci aktuálne informácie k dianiu v audiovizuálnom priestore a filmovej kultúre regiónu strednej a východnej Európy, t. j. krajín „novej Európy“; v danom regióne jediný svojho druhu. Slovenský filmový ústav v rámci aktivít zameraných na propagáciu slovenskej kinematografie a s podporou domáceho profesionálneho prostredia vstúpil do rozšírenej spolupráce s portálom FNE s cieľom zabezpečiť na portáli kvalitné, rozsiahle a objektívne informácie o slovenskej kinematografií a audiovízii, „slovenskú sekciu“. Slovenskú sekciu na portáli Film New Europe finančne podporil Audiovizuálny fond.