Štvrtý ročník festivalu BEAST predstaví slovenské filmy

Štvrtý ročník festivalu BEAST predstaví slovenské filmy
24. marca 2021

Medzinárodný filmový festival BEAST sa bude konať od 24. do 28. marca 2021 online, v spolupráci s portugalskou streamingovou platformou Filamin. Vo programe 4. ročníku predstaví jeden krátky a dva celovečerné filmy.

Festival sa etabloval ako komplexný kanál súčasnej kultúry zo strednej a východnej Európy do Portugalska, pričom kladie dôraz na nové kinematografické trendy krajín ako Slovensko, ktoré je zastúpené rôznymi festivalovými sekciami.

Hlavná súťaž, ktorá je jadrom festivalu od jeho prvej edície, poskytne platformu pre jeden krátkometrážny film zo Slovenska. V programe EastWave, zameranom na podporu krátkych a stredometrážnych hraných filmov od sľubných mladých talentov, predstaví slovenská režisérka Štefánia Lovasová film Ku hviezdam, v ktorom je svet Instagramovej hviezdy s farebnými účesmi a milkšejkami narušený tajným fanúšikom.

Program V4 Screen upriami pozornosť na dva celovečerné filmy zo Slovenska. Film Služobníci Ivana Ostrochovského o dvoch študentoch v teologickom seminári v totalitnom Československu. V obave o zrušenie ich školy sa tútori snažia formovať seminaristov do podoby uspokojivej pre vládnucu komunistickú stranu. Ďalej film Nech je svetlo Marka Škopa rozpráva príbeh Milana, pracovníka v Nemecku, ktorý sa vracia do svojho rodného mesta stráviť Vianoce so svojou manželkou a tromi deťmi. Po zistení, že jeho najstarší syn sa zapojil do polovojenskej mládežníckej skupiny, musí Milan spochybniť hlboko zakorenené tradície svojej viery a dediny.

Workshop Video Mapping, v spolupráci s platformou TRAKT, sa vracia do svojej druhej edície. Projekt je zaradený do kontextu sekcie V4 Academy, série vzdelávacích podujatí organizovaných v partnerstve s partnermi Visegrad Film Hub, ktorá predstavuje majstrovské kurzy a workshopy venované priesečníku medzi kinom a technológiou. Účastníci získajú prehľad o rôznych možnostiach tvorby 3D živých inštalácií pomocou projekčného mapovania, čo je technický proces, ktorý obaluje projektovaný virtuálny obsah okolo reálneho objektu.

Po skončení edície v marci bude festival BEAST pokračovať až do 1. júna prostredníctvom špeciálnych mesačných premietaní, podujatí a Visegrad Film Hub – industry podujatia venovaného krajinám Vyšehradskej skupiny – vrátane ešte väčšieho počtu premietaní, masterclassov a workshopov. Ak bude pre divákov festivalu v blízkej budúcnosti bezpečné, budú sa konať obmedzené premietania a aktivity na tradičných miestach v meste Porto.