Blu-ray Elo Havetta Collection sa bude uchádzať o cenu na festivale klasických filmov v Bologni

Blu-ray Elo Havetta Collection sa bude uchádzať o cenu na festivale klasických filmov v Bologni
18. mája 2021
PDF

Nosič s kompletnou tvorbu slovenského režiséra Ela Havettu bude v júli súťažiť o cenu DVD Awards na festivale Il Cinema Ritrovato v Bologni. Blu-ray kolekciu pod názvom Elo Havetta Collection organizátori podujatia vybrali medzi štyri desiatky finalistov zo všetkých prihlásených blu-ray a DVD vydaní z celého sveta so zameraním na klasickú kinematografiu. O priazeň poroty sa bude uchádzať popri nosičoch s dielami velikánov filmu ako Federico Fellini či Martin Scorsese.


TS / 18. máj 2021

Európsky festival klasického filmu Il Cinema Ritrovato každoročne vyhlasuje súťaž o najlepšie blu-ray a DVD vydania klasických filmov starších ako tridsať rokov s cieľom zviditeľniť vydávanie dôležitých klasických diel na DVD a blu-ray nosičoch. Ceny udeľuje v piatich kategóriách, konkrétne najlepšie DVD, resp. blu-ray vydanie – Cena Petra Von Bagha, najlepšie samostatné vydanie filmu, najlepší bonusový materiál, najlepší objav zabudnutého filmu a najlepšia kolekcia. Blu-ray nosič Elo Havetta Collection, ktorý v roku 2020 vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ), sa medzi 41 finalistov z celého sveta dostal spomedzi 81 prihlásených nosičov.

Účasť v súťaži o cenu DVD Awards na festivale Il Cinema Ritrovato je pre filmový archív prestížnou udalosťou. Podľa slov Rastislava Steranku, riaditeľa Národného kinematografického centra SFÚ to znamená, „že to robíme dobre. Nielen samotné digitálne reštaurovanie, ktoré je na úrovni svetovej špičky vďaka práci tímu Digitálnej audiovízie pod vedením Petra Csordása, ale aj samotné blu-ray/DVD vydania z dielne edičného oddelenia SFÚ vďaka práci Mariána Brázdu. Aj keď naše vydania neobsahujú toľko a také bonusové materiály ako vydania našich priamych konkurentov v tejto súťaži, medzi ktorými sú napríklad The Criterion Collection, Arrow Films, Carlotta Films, Second Run alebo Kino Lorber, celková obsahová i formálna prezentácia nosičov vydaných SFÚ dokáže pritiahnuť pozornosť vo svete. A účasť vo finálovom výbere Il Cinema Ritrovato DVD Awards je toho dôkazom.“

Blu-ray nosič Elo Havetta Collection obsahuje dva celovečerné filmy Ela Havettu Slávnosť v botanickej záhrade (1969) a Ľalie poľné (1972) spolu s Havettovými krátkymi študentskými snímkami z pražskej FAMU Svatá Jana (1963), 34 dnů absolutního klidu (1965) a Předpověď: nula (1966). Na nosičoch sa nachádza aj dokumentárny film Slávnosť osamelej palmy, ktorý v koprodukcii s SFÚ v roku 2005 nakrútili režiséri Marko Škop a Juraj Johanides. Nosiče obsahujú slovenské a anglické titulky a tiež slovenské titulky pre nepočujúcich.

Havettova tvorba, ktorá pre jeho predčasnú smrť nie je rozsiahla, patrí k tomu najpozoruhodnejšiemu v slovenskej kinematografii. Vo svete nie je natoľko známa, preto môže zaujať aj porotu na bolonskom festivale. Klasická slovenská kinematografia, teda okrem diel Dušana Hanáka a Juraja Jakubiska, je vo svete ešte stále z veľkej časti neprebádaná, a preto stále zaujímavá,“ myslí si Steranka. „To je na jednej strane plusom – prinášame niečo nové, neopozerané, na druhej strane je to nevýhodou, keďže publikum ´musíme presviedčať´ o tom, že stojí za znovuobjavenie.“

V minulosti sa do finále súťaže o cenu Il Cinema Ritrovato DVD Awards dostali už viaceré vydania z dielne Slovenského filmového ústavu. V roku 2020 Slovensko vo finálovom výbere reprezentovala 2DVD kolekcia Slovenský dokumentárny film 60, v roku 2019 blu-ray nosič s filmom Prípad Barnabáš Kos (1964), ktorý získal zvláštne uznanie člena poroty, a v roku 2018 o cenu súťažila blu-ray kolekcia Best of Viktor Kubal.

„Sledujem túto súťaž už niekoľko rokov a nekladiem si žiadne falošné nádeje. Slovenské klasické filmy sú stále ´malé´, no je skvelé, že aj taká malá kinematografia ako naša stojí bok po boku s veľkými kinematografiami a ich velikánmi,“ hodnotí Steranka šance blu-ray nosiča Elo Havetta Collection. „Ale každý rok verím, že naše vydania majú šancu na ocenenie, inak by sme ich neprihlasovali. Keď sa pozriem na finálový výber roku 2021, konkurencia je opäť veľmi silná. Neviem, či blu-ray kolekcia Ela Havettu získa nakoniec cenu, no dúfam v to možno viac ako pri ostatných kolekciách v minulosti, keďže obsahuje kompletné dielo Ela Havettu, čo môže zohrať dôležitú úlohu pri rozhodovaní poroty.“ Víťaza ocenenia DVD Awards vyhlásia počas 35. ročníka festivalu klasických filmov Il Cinema Ritrovato, ktorý sa uskutoční fyzicky od 20. do 27. júla 2021 v Bologni.

Zoznam finalistov Il Cinema Ritrovato DVD Awards 2021
Viac informácií o súťaži Il Cinema Ritrovato DVD Awards 2021 – oficiálna stránka
Viac informácií o festivale Il Cinema Ritrovato – oficiálna stránka
Viac informácií o blu-ray nosiči Elo Havetta Collection na eshope Klapka.sk

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk