Blu-ray nosič s filmom Slnko v sieti sa prebojoval do súťaže festivalu klasického filmu v Bologni
5. júna 2023
PDF

Blu-ray vydanie prelomového slovenského filmu Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, ktorý vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) v minulom roku, sa prebojovalo do finálového výberu súťaže o cenu DVD Awards prestížneho festivalu klasického filmu Il Cinema Ritrovato v Bologni. Organizátori ho vybrali medzi 33 najlepších nosičov spomedzi viac ako sto prihlásených blu-ray a DVD vydaní z celého sveta so zameraním na klasickú kinematografiu. Víťaza vyhlásia počas 37. ročníka bolonského festivalu, ktorý sa tento rok koná od 24. júna do 2. júla 2023.


TS / 5. jún 2023

Európsky festival klasického filmu Il Cinema Ritrovato každoročne vyhlasuje súťaž o najlepšie blu-ray a DVD vydania klasických filmov starších ako tridsať rokov s cieľom zviditeľniť vydávanie dôležitých klasických diel na DVD a blu-ray nosičoch. Blu-ray nosič s digitálne reštaurovaným filmom Slnko v sieti sa v 20. jubilejnom ročníku oceňovania prebojoval medzi 33 finalistov z celého sveta.

Film Slnko v sieti sa považuje za začiatok československej novej vlny. Rozpráva lyrický príbeh nesmelej lásky dvoch mladých ľudí zo 60. rokov minulého storočia a z hľadiska uchopenia témy a spôsobu filmového rozprávania ide o novátorské dielo. Na blu-ray nosiči vyšiel v minulom roku pri príležitosti 60. výročia svojho vzniku. Jeho súčasťou sú dva dobové krátke filmy Poznačení tmou (1959) Štefana Uhra a Rozhovor (1963) Otakara Krivánka. Na nosiči sa nachádza aj krátky dokumentárny Film o filme Slnko v sieti (2022) v réžii Maroša Brázdu. Dvojjazyčný slovensko-anglický booklet obsahuje okrem informácií o pozadí vzniku filmu a jeho tvorcoch aj štúdie dramaturgičky a scenáristky Zuzany Gindl-Tatárovej a filozofa Miroslava Marcelliho, dopĺňajú ho fotografie z filmu od fotografky Zuzany Mináčovej. Digitálne reštaurovaný film obsahuje slovenské titulky, ďalej anglické, francúzske, nemecké,