Pripravované slovenské filmy aj diskusia o distribúcii na Bratislava Industry Days

Pripravované slovenské filmy aj diskusia o distribúcii na Bratislava Industry Days
11. marca 2024

V rámci podujatia pre filmových profesionálov Bratislava Industry Days sa v pondelok 18. marca po deviaty raz uskutoční prezentácia pripravovaných slovenských filmov s názvom Works in Progress.

Projekty sa uchádzajú o cenu Best Febio Pitch Award, ktorá je dotovaná sumou 3000 €. O cene rozhodne porota v zložení: Lina Dinkla (Dok Leipzig), Alessandro Gropplero (When East Meets West) a Lison Hervé (Les Arcs Industry Village). Partnerská cena Cineuropa Work in Progress Award zahŕňa pravidelné pokrývanie jedného projektu portálom Cineuropa, zatiaľ čo cena Pop Up Film Residency Visegrad Award umožní jednému projektu zúčastniť sa trojtýždňovej rezidencie v Karlových Varoch spojenej s konzultáciami, ktorú organizuje Pop Up Film Residency.

Prezentácia Works in Progress sa uskutoční 18. marca 2024 o 10.00 v kinosále Slovenskej národnej galérie a prebiehať bude v angličtine. Otvorená je pre profesionálne publikum zo Slovenska i zahraničia s Industry akreditáciou. O jej vystavenie môžete požiadať tu.

VYBRANÉ PROJEKTY:

Anestéza
hraný
réžia Jaro Vojtek
produkcia Mátyás Prikler (MPhilms)

Krásna utópia
dokumentárny
réžia Marek Moučka
produkcia Tomáš Gič, Katarína Krnáčová (Silverart)

Last Minute
animovaný, krátky
réžia a produkcia Joanna Kozuch (plackartnyj)

Rauš
hraný
réžia Igor Vodráška
produkcia Miša Jelenek (ART4)

Sláva
dokumentárny
réžia Soňa G. Lutherová
produkcia Maroš Hečko, Peter Veverka (AZYL Production)

Sľubujem, budem v pohode
hraný
réžia Katarína Gramatová
produkcia Igor Engler (DRYEYE Film)

Svet stien
dokumentárny
réžia Lucia Kašová
produkcia Matej Sotník (guča films)

Tskaltubo
dokumentárny, stredometrážny
réžia Andrea Kalinová
produkcia Monika Lošťáková, Simona Hrušovská (Super film)

Venuša v retrográde
hraný, krátky
réžia Štefánia Lovasová
produkcia Michaela Kaliská (NINJA FILM)

Works in Progress je prezentácia pripravovaných slovenských filmov určená filmovým profesionálom a profesionálkam. Účasť v Bratislave prisľúbilo približne 30 zástupcov a zástupkýň medzinárodných festivalov, industry platforiem, sales agentov či ďalších relevantných filmových inštitúcií.

DISKUSIA:

Kde sa dá vidieť tento film? Súčasnosť a budúcnosť filmovej distribúcie na Slovensku
utorok 19. marec o 11:00, Kino Lumière K2

Návštevnosť v európskych kinách bola v roku 2023 stále o takmer štvrtinu nižšia než pred pandémiou. Len počas dvoch najťažších pandemických rokov však počet predplatiteľov VOD služieb vzrástol o viac ako 60%.

Spôsob sprístupňovania filmov sa mení, pričom sa zdá, že pandémia tento proces iba urýchlila. Je preto dôležité opäť sa pýtať, v čom spočíva (kultúrna i ekonomická) hodnota kinodistribúcie a sprístupňovania filmov na VOD, aké filmy sú a nie sú dostupné, alebo ako verejnými politikami a zdrojmi podporovať sprístupňovanie filmov, či už ide o filmy slovenské, európske či v rôznom význame slova menšinové. V skratke: ako bude vyzerať distribúcia filmov na Slovensku v najbližších rokoch?

O súčasnosti a budúcnosti filmovej distribúcie na Slovensku budú diskutovať Richard Kováčik, člen rady Audiovizuálneho fondu, Tomáš Janísek, programový riaditeľ CinemArt SK a zástupca Únie filmových distribútorov SR, Matej Sotník, kreatívny riaditeľ Film Expanded, a Dorota Zacharová, projektová manažérka a dramaturgička DAFilms Slovensko. Diskusiu bude moderovať Eva Križková, riaditeľka MFDF Jeden svet.


Bratislava Industry Days vzniká v spolupráci MFF Febiofest a Slovenského filmového ústavu.

Viac informácií: febiofest.sk/bratislava-industry-days