MFF Cinematik aj tento rok s výrazným slovenským zastúpením

MFF Cinematik aj tento rok s výrazným slovenským zastúpením
9. septembra 2024

Slovenská kinematografia dostáva na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik Piešťany (10. – 15. september 2024) každoročne výrazný priestor, či už ide o súťaž Cinematik.doc, nesúťažné sekcie, alebo klasické filmy.

Jednou z dvoch súťažných sekcií festivalu je Cinematik.doc, ktorá je určená slovenským celovečerným dokumentom. Tento rok sa o ceny uchádza sedem filmov, pričom dva z nich budú uvedené v svetovej premiére. Prvým z nich je celovečerný debut Daniely Meressy Rusnokovej Šedá zóna, filmová esej, osobný príbeh, pocta matkám a rodinám predčasne narodených detí, rizikových novorodeniatok a zraniteľných znevýhodnených. Maroš Brázda sleduje vo svojom dokumente Otázka budúcnosti päť maturantov, aby hľadal odpoveď na otázku: aká budúcnosť čaká mladú generáciu, ako aj celú našu krajinu?

V súťažnom výbere sa nachádza aj portrét herečky Emílie Vášáryovej Emília režiséra Martina Šulíka, esej o nerastoch a vyrovnávaní sa so stratou blízkych Lapilli autorky Pauly Ďurinovej, debut Romana Ďuriša o nachádzaní si cesty von z generačnej chudoby Pokiaľ ja žijem, pohľad Jara Vojteka na ľudí, ktorí sú odlišní v inakosti s názvom Tretí koniec palice a Vtáčnik debutujúcej režisérky Evy Križkovej, esej o neregulovanej premene rovnomennej bratislavskej mestskej časti.

Festival dáva vo svojom programe priestor taktiež klasickým filmom. Diváci sa môžu tešiť na existenciálnu drámu zasadenú do obdobia konca druhej svetovej Zvony pre bosých, ktorú v roku 1965 nakrútil Stanislav Barabáš. Tento významný slovenský režisér by sa vo februári roku dožil sto rokov.

Prehľad súčasnej slovenskej tvorby ponúka sekcia Čo dom dal, pričom viacero vybraných filmov sa slovenskému publiku predstaví po prvý raz. Jedným z nich je dokument Petra Kerekesa o hľadaní životného šťastia za pomoci astrológie Wishing on a Star, ktorý mal premiéru pred necelými dvoma týždňami na festivale v Benátkach. Ďalšie tri filmy mali úspešnú premiéru začiatkom leta na MFF Karlove Vary: Ema a smrtihlav režisérky Ivety Grófovej je dráma odohrávajúca sa na slovensko-maďarskom pohraničí v počas druhej svetovej vojny, Architektúra ČSSR ’58 – ’89 režiséra Jana Zajíčka sa vydáva po stopách povojnovej československej architektúry, zatiaľ čo Svetielka režisérky Beaty Parkanovej sú intímnou rodinnou drámou o manželskej kríze z pohľadu šesťročného dievčaťa. Po premiére v Annecy sa piešťanskému publiku predstaví krátky animovaný film o nešikovných aktivistoch snažiacich sa oslobodiť chovné sliepky Free the Chickens autora Matúša Vizára a prvé slovenské uvedenie bude mať aj dokument o fotografke Libuši Jardovjákovej Ešte nie som, kým chcem byť režisérky Kláry Tasovskej, ktorý začal svoj festivalový život začiatkom roka na Berlinale.

Súčasťou sekcie je aj film Pala Korca Akvabely z Prandorfa o piatich ženách z malej obce, ktoré sa začali otužovať a búriť voči rodovým stereotypom, a dve pásma krátkych študentských filmov z Akadémie umení v Banskej Bystrici a Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Prvý výber tvoria filmy Križovatka Jozefa Čabelku (r. Martin Polerecký), Medzi dvoma svetmi (r. Daniela Anna Korimová) a Ba čo viac, povedané (r. Martin Daško), druhý výber filmy Najkrajší kút v šírom svete (r. Robert Mihály), Dom strom (r. Katarína Gramatová), Silo (r. Imrich Kútik), Tento divný deň (r. Emília Ondriašová) a Posledná šanca (r. Anna Ahaliieva).

Mladému publiku je určená sekcia Cinematik jr., v rámci ktorej sa predstaví celovečerný animovaný film ocenený v Annecy Keď život chutí režisérky Kristiny Dufkovej o dvanásťročnom chlapcovi, ktorý má problém s váhou, no nakoniec zistí, že v živote nie je dôležité, ako človeka vyzerá, ale ako sa cíti.

V sekcii Other Spaces sa predstavia ďalšie štyri celovečerné slovenské filmy, ktoré už boli alebo v súčasnosti sú v kinodistribúcii. Je medzi nimi dystopický tanečný film Zenit režiséra Györgyho Kristófa, najnovší film Jiřího Mádla Vlny zachytávajúci udalosti augusta 1968, debut Adama Martinca z prostredia typickej českej zabíjačky Mord, a v Benátkach ocenená dráma o nacionalizme a nevydarenej maturite Vysvetlenie na všetko režiséra Gábora Reisza. Výber dopĺňa krátky film Erika Jasaňa Profesionálny rodič, ktorý problematizuje systém pestúnskej starostlivosti.

Slovenská kinematografia bude mať zastúpenia aj medzi sprievodnými podujatiami. Festival prinesie diskusie o Audiovizuálnom fonde, filmovom vzdelávaní, súčasnom stave v rezorte kultúry či slovenských filmoch reflektujúcich problém s mafiou. Masterclass bude mať režisérka Iveta Grófová, Anna Kryvenko bude hovoriť o etike v dokumentárnom filme a premietať sa bude taktiež film Adama Hanuljaka Rádio Devín: V dotyku s kultúrou o tomto rozhlasovom okruhu STVR.

Web: www.cinematik.sk