Cyklus Music & Film ponúkne v Kine Lumière doma Mariku Gombitovú, Tublatanku i Čertovo kolo
25. februára 2021
PDF

Kino Lumière oživuje svoj divácky obľúbený cyklus Music & Film, v marci ho predstaví v retro verzii. Vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma uvedie tri filmy, ktoré priblížia hviezdy našej pop-music. Filmy o neprekonateľnej speváčke Marike Gombitovej či o kapele Tublatanka naživo uvedie hudobný publicista a dramaturg Juraj Čurný. Diváci sa môžu tešiť aj na dokument Bratislava – Čertovo kolo (1989) o legendárnom jednodennom česko-slovenskom hudobnom festivale z konca 80. rokov minulého storočia. Filmy budú uvedené v online premiére, cyklus otvorí film Tublatanka – Pravda víťazí (1989) v pondelok 1. marca o 20.20 hod.


TS / 25. február 2021

Tublatanka – Pravda víťazí je „videozáznam koncertu skupiny Tublatanka, ktorý sa uskutočnil 16. septembra 1989 v amfiteátri na Búdkovej v Bratislave,“ približuje snímku dramaturg Miro Ulman, ktorý stojí za výberom unikátnych filmov v retro verzii cyklu Music & Film. „Film vyšiel na VHS pred Vianocami 1989 a bol beznádejne vypredaný. Potom bol dvadsať rokov považovaný za stratený. Našiel sa spolu s filmom Štefana Semjana Bratislava – Čertovo kolo medzi materiálmi prevezenými z Koliby do Slovenského filmového ústavu.“ Medzi dvanástimi piesňami Tublatanky vo filme zaznejú i hity Žeravé znamenie osudu, Dnes, Láska, drž ma nad hladinou či Pravda víťazí.

Keď som sa pustil do príprav filmu s Tublatankou, vôbec som netušil, že počas zostrihu sa udejú epochálne historické zmeny… Vypukla Nežná revolúcia,“ spomína na vznik filmu jeho režisér Ladislav Kaboš. „Keď sme mali za sebou pár sto strihov, išli sme na Václavák na demonštráciu. Spolu s tisíckami ľudí sme štrngali kľúčmi a počúvali prejavy z balkóna Melantrichu. Práve sme strihali ústrednú skladbu Pravda víťazí. Vložili sme do nej silné zábery študentskej demonštrácie na Národnej triede. Ulice zaplnili davy, demonštrácie boli čoraz mohutnejšie, už nič nemohlo zastaviť šialenú energiu ľudí, ktorí túžili po slobode. Bolo to fascinujúce.“ Film je nielen záznamom magickej atmosféry živého koncertu Tublatanky, autenticky zobrazuje aj revolučnú náladu novembrových dní roku 1989.

Režisér Ladislav Kaboš stojí aj za filmom Marika Gombitová – Ateliér duše (1987). Ide o nekonvenčný portrét i hudobné vyznanie Mariky Gombitovej, ktorý vyšiel na historicky prvej stereofónnej videokazete s videoklipmi v Československu. Album Ateliér duše inšpiroval Kaboša vytvoriť krehký príbeh Gombitovej dramatického životného osudu. „Nechcel som veľa záberov Mariky na vozíčku. Mal som predstavu, že to bude len jeden – posledný záber filmu. Snažil som sa využiť jej fotogenickosť, dať do filmu dynamiku… Chcel som, aby bol obraz komponovaný veľmi výtvarne, filmovo.“ Videofilm obsahuje šesť piesní z albumu Ateliér duše, skladba Cirkusový kôň pochádza z albumu Môj malý príbeh. Ako bonus bude s filmom uvedený zostrih recitálu Adresa ja, adresa ty, v ktorom zaznejú Gombitovej piesne z albumov No. 5 a Voľné miesto v srdci.

Hudobný dramaturg a publicista Juraj Čurný, známy divákom aj ako spolumoderátor mnohých televíznych relácií, aktuálne populárnej Chart Show, hovorí, že „Marika aj Tublatanka boli