TS / 5. máj 2020
Bláznivá komédia s kriminálnou zápletkou o troch bohémskych kamarátoch sa odohráva v Bratislave na začiatku 90. rokov minulého storočia. Začína sa krádežou obrazu Andyho Warhola, pokračuje policajnou naháňačkou a prináša príbeh plný zvratov, prekvapení a vtipných epizód. Film nakrútil ako svoj dlhometrážny debut režisér Štefan Semjan, scenár napísali spolu s Marošom Hečkom a ešte pred realizáciou filmu zaň získali viacero medzinárodných ocenení, medzi nimi aj víťazstvo v súťaži Hartley-Merrill Prize, ktorú organizuje nadácia Roberta Redforda Sundance Institute. Film v slovenských kinách videlo 57 006 divákov a ešte v roku 2010 sa držal na deviatej priečke rebríčka TOP 10 najnavštevovanejších domácich filmov v ére samostatného Slovenska.
Trojicu slobodomyseľných kamarátov vo filme stvárnili Ady Hajdu, Juraj Johanides a Maroš Kramár. „Mal som vtedy 31 alebo 32 rokov,“ spomína na nakrúcanie filmu Juraj Johanides, dnes režisér, ktorý vo filme herecky debutoval. „A musím povedať, že som sa so Štefanom dosť pohádal, pretože som bol presvedčený, že sme veľmi starí na ten film, že by ho mali hrať oveľa mladší ľudia. Všetky situácie, ktoré sa tam dejú, prináležia viac mladším ľuďom, ktorí si ešte v podstate nič neuvedomujú. Ale bolo medzi nami veľmi silné priateľstvo, a preto som ten film so Štefanom nakoniec točil, aj keď dva dni pred natáčaním som bol hlboko presvedčený, že to nebudem hrať,“ hovorí Johanides. Vo filme okrem spomínanej trojice účinkujú aj Marián Labuda, Andy Hryc, Ľubomír Paulovič, Peter Bzdúch, František Kovár, Anna Šišková či vtedy ešte študentka herectva Silvia Šuvadová. Zaujímavosťou je, že postavu Maroša Kramára mal pôvodne hrať Roman Luknár, no v tom čase si plnil rodičovské povinnosti v Španielsku.
Hlavní hrdinovia zažívajú dobrodružstvá na hranici zákona. Užívajú si neviazanú zábavu, sexuálnu slobodu a nemajú žiadne obavy pred budúcnosťou. Táto nálada charakterizovala aj dobu, v ktorej sa film odohráva. Názov Na krásnom modrom Dunaji má zároveň ironický podtón, tvorcovia v dobovej explikácii vysvetľujú, že film je tiež príbehom „o Dunaji, ktorý nie je modrý, aj keď dokáže byť krásny – záleží na tých, ktorí dokážu ešte cítiť, nebyť ľahostajní a zachovávať premenlivú a stále živú úctu k životu“. Ich zámerom bolo „rozprávať o Slovákoch s otvorenou sebairóniu a zdrvujúcou nahotou“. Takmer celý film sa nakrúcal v Bratislave, malá časť sa odohrávala neďaleko Lozorna. Dnes je historickým sprievodcom po našom hlavnom meste v jeho raných rokoch slobody po páde komunizmu.
„Film je zaujímavý i po hudobnej stránke. Je v ňom použitá hudba spolupracovníka Jima Jarmuscha, džezového muzikanta Johna Lurieho a jeho skupiny The Lounge Lizard, pod záverečnými titulkami znie The Passenger v podaní Iggyho Popa a naživo uvidíte Tonyho Ducháčka s jeho skupinou Garage,“ hovorí o filme Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière, ktorý film pred sobotnou online projekciou lektorsky uvedie.
Film Na krásnom modrom Dunaji bude po prvýkrát uvedený v digitálne reštaurovanej podobe, ktorú získal v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Ide zároveň o jeden z prvých filmov, na ktorých sa SFÚ v čase jeho vzniku podieľal ako koproducent. Film sa považuje za významnú dobovú a generačnú výpoveď a pre jeho priaznivcov je kultový. „Prečo? Lebo je tam ľahkosť. Robíme tam, samozrejme, bláznivé veci, na ktoré sa ľudia radi pozerajú. A sú tam výborné scény…“ myslí si Juraj Johandies. SFÚ v druhej polovici tohto roka vydá film na DVD nosiči, diváci na ňom nájdu aj film o filme, ktorý režisérsky pripravuje Juraj Johanides a vystupujú v ňom herci i tvorcovia.
Viac o filme Na krásnom modrom Dunaji na oficiálnej stránke Kina Lumière
Viac o filme Na krásnom modrom Dunaji na stránke databázy SFÚ SK Cinema
Dobová upútavka na film Na krásnom modrom Dunaji
Viac informácií o projekte a program Kino Lumière doma
Technické informácie k projektu Kino Lumière doma:
kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk