Slovenské zastúpenie na festivale DOK Leipzig 2019

Slovenské zastúpenie na festivale DOK Leipzig 2019
24. októbra 2019

Kolekcia slovenských dokumentárnych filmov zo 60. rokov minulého storočia slávi úspechy v medzinárodnom prostredí. Výber dokumentov zo zlatej éry slovenskej kinematografie sa predstavil už na viacerých zahraničných podujatiach, v októbri ho uvedie aj 62. Medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu DOK Leipzig (28. 10. – 3. 11. 2019).

Do programu festivalu v Lipsku je zaradených päť slovenských dokumentárnych filmov:
Voda a práca (1963, r. Martin Slivka)
Ruky (1963, r. Jozef Zachar)
Chlapi z Gaderskej doliny (1963, r. Ladislav Kudelka)
Fotografovanie obyvateľov domu (1968, r. Dušan Trančík)
Spoveď (1968, r. Pavol Sýkora)

Filmy budú uvedené v rámci sekcie Špeciálnych projekcií a ich výber „poukazuje na osobný, spoločensko-kritický a formálne inovatívny prístup k dokumentárnej tvorbe slovenských autorov v 60. rokoch. Tvorcovia v tomto období pochopili, aké silné môžu byť dokumentárne filmy bez hovorených slov, alebo ako použiť iróniu ako formu politického a sociálneho komentára,“ hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý bude SFÚ v Lipsku zastupovať.

Súčasťou projekcie bude aj prezentácia 2-DVD Slovenský dokumentárny film 60 z edičného oddelenia SFÚ, ktoré zostavil Rudolf Urc spolu s filmovým publicistom Pavlom Brankom. Projekcia slovenských dokumentov zo 60. rokov sa uskutoční v utorok 29. októbra 2019.

Festival predstaví v súťažnej sekcii Late Harvest dlhometrážny dokument Vietor (r. Michał Bielawski) o boji človeka s prírodou. Krátkometrážny koprodukčný animovaný film Šarkan (r. Martin Smatana) bude uvedený v nesúťažnej sekcii Kids DOK.