Dva slovenské filmy pre deti získali nomináciu na cenu ECFA 2024

Dva slovenské filmy pre deti získali nomináciu na cenu ECFA 2024
16. januára 2024

Európska asociácia filmov pre deti (ECFA) ocení počas Berlinale najlepšie filmy za rok 2023 v troch kategóriách. Nomináciu na cenu ECFA Award 2024 získali aj dva slovenské koprodukčné filmy – Myši patria do nebaTonko, Slávka a kúzelné svetlo. O víťazoch rozhodnú členovia asociácie a ceny udelia počas 74. ročníka Berlinale.

Film Myši patria do neba (r. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček) prináša príbeh dvoch outsiderov, ktorí spoja svoje úplne odlišné osobnosti a spôsoby rozmýšľania a vďaka tomu sa im podarí prekonať obrovské prekážky. Po nešťastnej nehode sa dvaja smrteľní nepriatelia – malá Myš a Líška – stretnú vo zvieracom nebi. Prídu o svoje prirodzené inštinkty a stanú sa najlepšími priateľmi. Želajú si zostať po návrate na zem spolu a ich prianie sa splní, ale znova sa narodia každý v koži toho druhého. Vďaka sile priateľstva prekonajú aj to, čo sa zdá nemožné. Film o nádeji, hľadaní lásky a odvahy, o prekonávaní predsudkov a starých bolestí získal ECFA Award na festivale Smile International Film Festival v Naí Dillí.

Animačnou technikou stop-motion vznikol aj film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Filip Pošivač). Jedenásťročný Tonko má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Jeho príliš starostliví rodičia sa ho snažia držať doma, aby ho ochránili pred vonkajším svetom. Keď sa do ich domu pred vianočnými prázdninami nasťahuje tajuplná Slávka, Tonkov svet sa obráti naruby. Získava prvú naozajstnú kamarátku a vydáva sa s ňou na dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit. Tonko, Slávka a kúzelné svetlo je film o tom, aké je to byť iný, príbeh o priateľstve a fantázii, o svetle a tme. Film získal ECFA Award na festivale Athens International Children’s Film Festival.

Web: www.ecfaweb.org