Febiofest predstaví pripravované projekty slovenských filmárov na Bratislava Industry Days
16. marca 2022
PDF

Už po siedmykrát sa na pôde Medzinárodného filmového festivalu Febiofest uskutoční podujatie pre filmových profesionálov a odbornú verejnosť Bratislava Industry Days. Jeho hlavný program tvorí prezentácia pripravovaných slovenských filmových projektov Works in Progress, ktorá sa bude konať fyzicky i online zároveň, súčasťou programu sú aj dve diskusie. Podujatie sa uskutoční v dňoch 21. a 22. marca 2022 v Kine Lumière.


TS / 16. marec 2022

Bratislava Industry Days vytvára platformu pre spájanie odborníkov a záujemcov z rôznych oblastí, ktorí sa zaujímajú o špecifické témy spojené s produkciou audiovizuálnych diel. Works in Progress je verejná prezentácia pripravovaných slovenských projektov, ktorej účastníci sa uchádzajú o cenu Best Febio Pitch Award, dotovanú sumou tritisíc eur. O cene rozhodne trojčlenná porota v zložení Daniela Cölle (Pluto Film), Rohan Berry Crickmar (MFF Edinburgh) a Joana de Sousa (Doclisboa). „Novinkou tohto ročníka sú dve partnerské ceny,“ hovorí vedúci Bratislava Industry Days Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra SFÚ. „Cineuropa Work in Progress Award zahŕňa pravidelné informačné pokrývanie jedného projektu medzinárodným filmovým portálom Cineuropa a Pop Up Film Residency Award umožní jednému projektu zúčastniť sa tvorivej rezidencie spojenej s konzultáciami.“

Na prezentácii sa predstaví jedenásť nových filmových projektov v rôznych štádiách prípravy, päť z nich je hraných, päť dokumentárnych a jeden krátky animovaný film Ahoj leto režisérskej dvojice Martin Smatana a Veronika Zacharová. Hranú tvorbu reprezentujú pripravované filmy Dvadsaťsedem Gregora Valentoviča, Ema a smrtihlav Ivety Grófovej, Invalid Jonáša Karáska, Milovník, nie bojovník Martiny Buchelovej a krátky film Oči plné piesku Juraja Janiša. Z dokumentárnych projektov sa budú prezentovať Katedrála Denisa Dobrovodu, Musíme prežiť Tomáša Krupu, Pokiaľ ja žijem Romana Ďuriša, Vtáčnik Evy Križkovej a krátky film Prázdna množina Barbary Vojtašákovej. Účastníci prezentácie mali tiež možnosť absolvovať tréning a individuálne konzultácie s odborníčkou na prezentovanie Michaelou Sabo, scenáristkou a kreatívnou producentkou pôsobiacou v Berlíne. Tréning sa konal v spolupráci s MIDPOINT Institute a CHARACTER – Film Development Association.

Verejná prezentácia pripravovaných projektov Works in Progress je určená predovšetkým filmovým profesionálom, zúčastniť sa jej môžu aj zástupcovia médií či študenti. „Účasť prisľúbilo viac ako tridsať zástupcov a zástupkýň medzinárodných festivalov, napríklad z Benátok, Toronta, San Sebastiánu, Karlových Varov, Edinburghu, Dok Leipzig, ale aj z rôznych industry platforiem, sales agentov či ďalších relevantných filmových inštitúcií. Prezentácia sa bude konať v anglickom jazyku a hybridne – v Kine Lumière pred živým publikom a zároveň bude streamovaná online,“ dopĺňa Hudák.

Súčasťou Bratislava Industry Days sú aj dve diskusie. Jedna z nich pod názvom Enviro platforma na Slovensku a podpora udržateľného nakrúcania z AVF a SFA sa bude zaoberať témou