Slovenské filmy sa predstavia v Žiline na 17. ročníku podujatia Fest Anča

Slovenské filmy sa predstavia v Žiline na 17. ročníku podujatia Fest Anča
19. júna 2024

Medzinárodný festival animácie Fest Anča, ktorý sa každoročne koná v Žiline, prináša najnovšie animované diela z celého sveta. Jeho 17. ročník sa uskutoční od 25. do 30. júna a slovenské filmy majú v programe výrazné zastúpenie v rôznych sekciách a súťažiach.

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov bude Slovensko reprezentovať film Ahoj leto v réžii Martina Smatanu a Veroniky Zacharovej, ktorý si len pred pár dňami z festivalu v Annecy odniesli Cenu mladých divákov. Tento film sa okrem toho zúčastní aj Slovenskej súťaže krátkych filmov. Súčasťou sekcie sú tiež filmy Wereawolf Nika Mlynarčíka, Perplexity Franza Mileca, Tapping Black Boots Kaoru Furuko, Bobo od Veroniky Obertovej, Dream Rotation Daryi Sidorovej, Viktórie Zimmermannovej, Rebeky Vakrčkovej a Kataríny Jelínkovej, O hviezdach a bájkach Ally Dmitrievny Prokopyshyny a Silo Imricha Kútika.

V Medzinárodnej súťaži videoklipov sa predstaví Prezident Lourajder – Lunapark v réžii Martina Mihályiho.

Sekcia Krátke filmy pre deti prinesie dva slovenské filmy: Bobo Veroniky Obertovej a epizódu z nového seriálu Lesná päťka – ja hodím najďalej Ivany Laučíkovej.

Sekcia Krátke filmy zo sveta prinesie aj Záhradu srdca Olivéra Hegyiho.

Medzi Slovenskými krátkymi filmami sa predstaví opäť Lesná päťka – ja hodím najďalej Ivany Laučíkovej, Drobci – Piknik Vandy Raýmanovej a Michala Strussa, Saturday Szilarda Kardiaka, Veľká Potreba – Coincidence Milana Uherčíka, Slovak for a Word – To Mature Mariána Vredíka, The Wolf and the Little Goats Radovana Haličku, The Wasteland Timoteja Lukoviča a Všetko čo sme nestihli Marty Prokopovej.

Okrem nových slovenských filmov festival uvedie aj klasické diela z archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Pásmo s názvom Radosti a starosti predstaví filmy Celina Ondreja Slivku, Sobotienka ide Vlastmila Herolda, Blcha a slon Ivana Popoviča, Telefón Júliusa Hučka, Oko Juraja Bindzára, Bábätko v kasárni Penča Kunčeva, Pomník Olega Makara-Kalmáryho, Ikebana Jozefa Povrazníka a Stavba Iva Hejcmana. Pásmo zostavila odborná pracovníčka SFÚ Lea Pagáčová.

Viac informácií: https://festanca.sk/