FF Cottbus 2021 uvedie Spotlight: Slovensko

FF Cottbus 2021 uvedie Spotlight: Slovensko
26. októbra 2021

Počas prvého novembrového týždňa sa diváci Filmového festivalu Cottbus (2. – 7. november 2021) budú mať príležitosť zoznámiť so slovenskou kinematografiou. Jeho aktuálny 31. ročník uvedie veľkú retrospektívu nazvanú Spotlight: Slovensko, ktorá predstaví dvojprogramy slovenských filmov na základe spoločnej témy. V dvoch súťažných sekciách festivalu sa predstavia tri nové slovenské filmy, zástupcov budeme mať aj v dvoch festivalových porotách.

Filmový festival Cottbus sa radí k najvýznamnejším podujatiam so zameraním na východoeurópsku kinematografiu. V súťažnej sekcii hraných filmov sa o priazeň poroty bude uchádzať film Petra Kerekesa Cenzorka a dráma Správa o záchrane mŕtveho Václava Kadrnku, V súťaži krátkych filmov zabojuje o cenu Roman Pivovarník s hraným filmom Pohľady.

Zo súčasných filmov diváci uvidia aj nový film Olma Omerza Atlas vtákov a dokumentárny debut Ako som sa stala partizánkou Very Lackovej. Oba filmy festival uvedie pri príležitosti účasti režisérov vo festivalových porotách. Súčasťou detského festivalového programu bude rodinná snímka Martin a tajomstvo lesa Petra Oukropca. Zastúpenie bude mať Slovensko aj v programe Industry, zúčastnia sa ho projekty Zlatokopka Teodora Kuhna a Slovo Beaty Parkanovej.

Nemenej dôležitou súčasťou podujatia je mimo programu súčasných filmov retrospektívna prehliadka Spotlight: Slovensko, ktorú festival uvádza pri príležitosti storočnice slovenskej kinematografie. Za jej dramaturgiou stojí Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ a zároveň kurátor Filmotéky Kina Lumière a Bernd Buder, programový riaditeľ Filmového festivalu Cottbus. Spoločne zostavili sedem blokov filmov, ktoré spája spoločná téma.

Filmový festival v Cottbuse ponúkne divákom päť dvojprogramov s desiatimi filmami. Dvojblok nazvaný Za lepšiu budúcnosť tematicky spája cesta za prácou s vierou v lepšiu budúcnosť a reprezentujú ho filmy Varuj…! (1946) Martina Friča a Až do mesta Aš (2012) Ivety Grófovej. Dvojprogram Odváž sa alebo zomri – Prežiť holokaust? tvoria filmy Boxer a smrť (1962) Petra Solana a Správa (2020) Petra Bebjaka, Night Bar Fatale – Mestský mikrokozmos ponúka filmy Fifi fatale (2018) Márie Kralovič a Kým sa skončí táto noc (1965) Petra Solana, Život ako existenčný boj predstaví tituly Zvony pre bosých (1965) Stanislava Barabáša a Môj pes Killer (2013) Miry Fornay, dvojblok Nešťastné návraty ukáže Are You Feeling Good? (2011) Matúša Krajňáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera. Kurátori celkovo pripravili sedem blokov, dva z nich – zložené z dokumentárnych titulov – predstavili už počas predchádzajúcich dvoch mesiacov v Berlíne, v podobe „warm up“ projekcií. V Českom centre v septembri diváci videli dvojblok Svety za svetlom s filmami Poznačení tmou (1959) Štefana Uhra a Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského, v októbri sa v Slovenskom inštitúte premietol dvojprogram Obrazy neprikrášlenej reality, ktorý ponúkol snímky V plytkej vode (2020) Mareka Moučku a Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka.

Zdroj:
TS SFÚ (26. 10. 2021)

Web:
https://www.filmfestivalcottbus.de/en/