Fipadoc Biarritz sa zameria na Vyšehradskú štvorku

Fipadoc Biarritz sa zameria na Vyšehradskú štvorku
14. januára 2021

Medzinárodný festival dokumentárneho filmu FIPADOC Biarritz vo Francúzsku bude tento rok zameraný na krajiny Vyšehradskej štvorky. Predstaví aj slovenské filmy a pripravované projekty, umožní producentom stretnúť sa s francúzskymi partnermi a v diskusiách sa bližšie pozrie na dokumentárnu tvorbu a filmové prostredie krajín V4. Festivalové Industry Days sa konajú 18. – 22. januára 2021 online.

Jednou z hlavných aktivít Industry Days je medzinárodné pitchingové fórum. Slovensko na ňom budú zastupovať projekty Musíme prežiť Tomáša Krupu o dopadoch klimatickej zmeny na rôzne oblasti sveta a Velvet Generation Ivany Hucíkovej o hľadaní identity a vznikajúcej ballroomovej subkultúre v Českej republike a na Slovensku.

Program Producers meet producers umožní vybraným producentom z vyšehradských krajín absolvovať individuálne stretnutia s producentmi z Francúzska, aby sa mohli rozprávať o svojich dokumentárnych projektoch a nachádzať tak partnerstvá. Zúčastnia sa ho Matej Sotník (Guča) a Maroš Hečko (Azyl Production).

Festival organizuje v súvislosti s krajinami V4 taktiež päť diskusií. O možnostiach koprodukovania so Slovenskom bude hovoriť producent Jakub Viktorín, o práci s archívmi režisér a producent Peter Kerekes, o inovatívnych dokumentárnych filmoch kameraman a režisér Martin Kollar, o festivaloch a trhoch festivalová manažérka a filmová publicistka Eva Križková a o televíziách programový pracovník Ondrej Starinský.

Vo festivalovom programe, ktorý sa však kvôli protipandemickým opatreniam vo Francúzsku presúva na neskôr, budú Slovensko zastupovať filmy Dobrá smrť Tomáša Krupu a Kapela Ladislava Kaboša. Kapela sa bude taktiež uchádzať o cenu pre najlepší hudobný dokument.

Slovenskí filmoví profesionáli môžu získať industry akreditáciu zdarma, ak kontaktujú festival: industry@fipadoc.com.

Partnermi vyšehradských aktivít na FIPADOC Biarritz sú Slovenský filmový ústav, Asociácia nezávislých producentov a Slovenský inštitút v Paríži.