25. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet (18. – 27. 10. 2024 v Bratislave; 28. 10. – 3. 11. online) dáva vďaka svojej súťažnej sekcii špeciálny priestor slovenským dokumentárnym filmom tematizujúcim aktuálne problémy spoločnosti a sveta a vďaka programu pre profesionálov s názvom Dni zmeny pomáha nielen filmovým projektom systematicky pracovať so spoločenskou zmenou.
O hlavnú cenu festivalu sa v sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva uchádza desať filmov, z toho šesť slovenských. Martin Pollack: Pohľad do priepasti režiséra Jaroslava Vojteka tematizuje prostredníctvom životného príbehu rakúskeho reportéra a spisovateľa Martina Pollacka Slovenské národné povstanie v slovenskej kolektívnej pamäti. Maroš Brázda sleduje vo filme Otázka budúcnosti skupinu maturantov, ktorí sa rozhodli odísť na vysokú školu do zahraničia, pričom sa snaží pochopiť, čo ich k tomuto rozhodnutiu viedlo. Film Pokiaľ ja žijem režiséra Romana Ďuriša prináša príbeh mladého Dalibora, ktorý sa narodil do dysfunkčnej rodiny a ktorý sa snaží vymaniť z generačnej chudoby. Jana Durajová a Lena Kušnieriková zachytávajú vo filme Pozor, padá SNG! mnohoročnú rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie a prostredníctvom nej sa pýtajú, aký je vzťah Slovenska ku kultúrnym inštitúciám. Daniela Meressa Rusnoková predstaví svoj osobný film Šedá zóna o predčasných pôrodoch a záchrane vysoko nezrelých novorodencov. Prezidentka režiséra Mareka Šulíka, taktiež záverečný film festivalu, sleduje observačným spôsobom Zuzanu Čaputovú počas piatich rokov v prezidentskom úrade.
V sekcii Fokus: Queer Joy môže bratislavské publikum vidieť krátky film Ivany Hucíkovej a Igora Smitku House of Velvet o česko-slovenskej ballroomovej scéne. Predovšetkým detskému divákovi je určená sekcia Jeden svet deťom aj s animovaným filmom Ahoj leto dvojice Martin Smatana a Veronika Zacharová. Svet podľa môjho tatka režisérky Marty Kovářovej, v ktorom sleduje svojho otca, fyzika a environmentálneho aktivistu Jiřího Svobodu, bude uvedený na špeciálnej projekcii v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul. Súčasťou festivalu je aj premietanie šiestich filmov, ktoré sú výsledkom celoročného workshopu pre amatérskych filmárov My Street Films.
Festival pokračuje aj vo svojich aktivitách zameraných na spoločenskú zmenu filmov či iných umeleckých foriem. Program Dni zmeny prinesie aj tento rok prezentácie či príklady dobrej praxe. Vybrané projekty sa zároveň zúčastňujú uzavretého workshopu zameraného na spoločenskú zmenu.
Audiovízii sa budú venovať aj dve ďalšie diskusie: Audiovízia bez bariér každoročne tematizuje inklúziu v prístupnosti k filmu a umeniu, zatiaľ čo úlohám dokumentárneho filmu v ťažkých časoch sa bude venovať diskusia Ako štrajkujú dokumentaristi a dokumentaristky?
Viac informácii nájdete na stránkach festivalu Jeden svet.