K Vianociam neodmysliteľne patrí aj slovenská filmová klasika na televíznych obrazovkách
17. decembra 2021
PDF

Slovenské filmové rozprávky a divácky obľúbené filmy zo vzácnych archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ) pravidelne zdobia program sviatočného televízneho vysielania. Aj tento rok si ich malí aj veľkí diváci budú môcť pozrieť počas vianočných sviatkov naprieč slovenskými i českými televíziami. Zavíta k nim Jakubiskova Perinbaba (1985), Ťapákov Plavčík a Vratko (1981), Hollého Soľ nad zlato (1982), ale aj nezabudnuteľný Jozef Kroner ako Pacho, hybský zbojník (1975) vo filme Martina Ťapáka. S výnimkou zopár titulov ide o diela, ktoré boli digitálne reštaurované a diváci ich uvidia v najvyššej technologickej kvalite.


TS / 17. december 2021

Verejnoprávna televízia na Štedrý deň zaradila do programu na Jednotke film Kráľ Drozdia brada (1984) režiséra Miloslava Luthera. Rozprávkový príbeh o krásnej, ale pyšnej princeznej, ktorú až svadba so žobrákom a obyčajný chudobný život naučia milovať a odpúšťať, je filmovou adaptáciou rozprávky bratov Grimmovcov. Trojka RTVS v tento výnimočný deň uvedie rozprávku Šípová Ruženka (1990) Stanislava Párnického, tiež nakrútenú podľa príbehu bratov Grimmovcov, o princeznej, ktorej osud pri narodení určili sudičky.

TV markíza už tradične na Štedrý deň uvedie divácky obľúbenú rozprávku o starenke, ktorá sa starala o sneh, a o Jakubovi, ktorý sa nebál smrti. Perinbaba Juraja Jakubiska, ktorá pranieruje chamtivosť a túžbu po rýchlom zbohatnutí, rok čo rok očarúva divákov. Zachytáva odvekú túžbu človeka po šťastí, porozumení a láske a snahu prekonať ťažkosti a zvíťaziť nad smrťou. Diváci si v atmosfére Štedrého dňa môžu na Markíze pozrieť aj film nakrútený podľa rozprávky Pavla Dobšinského Plavčík a Vratko od režiséra Martina Ťapáka. Rozpráva o chlapcovi, ktorý priplával po vode, o troch Vratkových zlatých vlasoch a o láske ku krásnej princeznej Julienke.

RTVS počas vianočných sviatkov až do Troch kráľov uvedie viacero celovečerných snímok zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ. Na Jednotke diváci uvidia drámu Jozefa Zachara Očovské pastorále (1973) o chlapskej cti a odvahe, v hlavnej úlohe s Júliusom Pántikom, aj Ťapákovu úsmevnú zbojnícku feériu čerpajúcu z tradície ľudového humoru Pacho, hybský zbojník v hlavnej úlohe s nezabudnuteľným Jozefom Kronerom. Na Nový rok prvý program RTVS uvedie Ťapákovu rozprávku Popolvár najväčší na svete (1982) a komédiu Juraja Herza Sladké starosti (1984) s Emilom Horváthom v úlohe cukrárskeho majstra, no zároveň veľkého smoliara v láske. Dvojka počas Vianoc ponúkne Jakubiskove filmy Sedím na konári a je mi dobre (1989) a Dovidenia v pekle, priatelia (1990). V programe na Trojke figurujú Galoše šťastia (1986) Juraja Herza a na Nový rok dostane priestor poviedkový film Iba deň (1988) trojice režisérov Michal Ruttkay, Vladimír Štric a Kvetoslav Hečko, ktorý zobrazuje bývalých členov kedysi zakázanej bigbítovej skupiny, pokúšajúcich sa uspieť v živote.

TV JOJ na obrazovky prinesie film o slovenskom národnom ľudovom hrdinovi a zbojníkovi Jánošík I – II (1962, 1963) režiséra Paľa Bielika a orientálnu rozprávku Falošný princ (1984) Dušana Rapoša o lenivom krajčírskom tovarišovi, ktorý neprávom vystupuje ako kráľovský syn. Nový rok na JOJ-ke bude patriť rozprávke o skutočnej sile ľudskej lásky Soľ nad zlato režiséra Martina Hollého.

Aj u našich západných susedov bude televízny program vo vianočnom čase obohatený o slovenské rozprávky a filmy. Česká televízia do vysielania zaradila rozprávky Galoše šťastia, PerinbabaPlavčík a Vratko, všetky budú uvedené s českým dabingom. Na ČT art sa bude v pôvodnom znení vysielať dráma Jozefa Zachara Sebechlebskí hudci (1975), dobrodružný príbeh z obdobia tureckých výpadov do strednej Európy v polovici 17. storočia. TV Nova má pripravené rozprávky Falošný princŠípková Ruženka. Vysielaniu slovenských filmov sa pravidelne venuje kanál CS Film, kde sú počas vianočných sviatkov naprogramované viaceré filmy zo zbierok SFÚ, medzi nimi napríklad Let asfaltového holuba (1990) Vladimíra Balca, Tvár v okne (1963) Petra Solana alebo Život na úteku (1975) Jozefa Režuchu.