Slovenské klasické rozprávky cestujú na Taiwan

Slovenské klasické rozprávky cestujú na Taiwan
5. októbra 2023

Päť krátkych animovaných filmov zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ sa predstaví divákom počas Filmového festivalu Kaohsiung (7. – 22. 10. 2023) na Taiwane. Zároveň sa v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov bude o cenu uchádzať slovenský animovaný film Volám sa Edgar a mám kravu.

Festival premietne v rámci témy „detská fantázia“ divákom päť krátkych animovaných filmov o malom Jožinkovi. Postavička populárneho výmyselníka sa prvýkrát objavila v humoristickom časopise Roháč v roku 1965, no komiksy s Jožinkom vychádzali až do konca 80. rokov. V období rokov 1981 až 1990 Vladimír Pikalík zrežíroval o Jožinkovi päť samostatných krátkych filmov s využitím technológie bábkovej animácie: Ako sa Jožinko prestal báť, Jožinko na rybačke, Jožinko v zoo, Jožinkovo vesmírne dobrodružstvo a Ako Jožinko menil až vymenil. Filmové pásmo bolo v roku 2021 distribuované vo Francúzsku spoločnosťou Films du Whippet, ktorá k filmom pripravila tiež metodické materiály.

Animovaný film Filipa Diviaka Volám sa Edgar a mám kravu bude súťažiť o cenu v medzinárodnej konkurencii. Krátky film zachytáva samotára Edgara, ktorého život prevráti naruby novonarodené teliatko.

Webhttps://www.kff.tw/en