Kino Lumière doma má za sebou prvú tisícku divákov a pridávajú sa k nemu ďalšie kiná

Kino Lumière doma má za sebou prvú tisícku divákov a pridávajú sa k nemu ďalšie kiná
28. apríla 2020
PDF

Kino Lumière ako prvé na Slovensku spustilo projekt s online projekciami. Počas prvého týždňa uviedlo štyri filmy, ktoré pozeralo viac ako tisíc divákov, najviac ich videlo kórejskú oscarovú snímku Parazit (2019). Vďaka projektu sa k divákom dostalo aj niekoľko unikátnych dobových reklám zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Do projektu Kino Lumière doma sa zapájajú aj ďalšie slovenské kiná.


TS / 28. apríl 2020

Počas prvého týždňa sa online premietli štyri filmy. Francúzska komédia Zažiť to znovu (2019) Nicolasa Bedosa, islandská dráma Biely, biely deň (2019) Hlynura Pálmasona, kórejská oscarová čierna komédia Parazit (2019), ktorú režíroval Joon Ho Bong, a francúzsky film Portrét ženy v plameňoch (2019) Céline Sciammovej. Všetky vstúpili do kín krátko pred pandémiou koronavírusu a po ich zatvorení zostali pre divákov nedostupné. Celkovo sa na ne predalo 1052 vstupeniek, pohybujú sa v cene od 2 do 3 eur.

„Samozrejme, je ťažké povedať, koľko ľudí v domácnostiach sa na filmy skutočne pozeralo,“ hodnotí sledovanosť projekcií po spustení projektu Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière a zároveň koordinátorka projektu Kino Lumière doma. „Ale táto štatistická neistota je v poriadku, je to súčasť online sveta, v ktorom sa počítajú zariadenia, nie ľudia. Predaj vstupeniek je postavený na princípe vedomej podpory kina, keď si diváci a diváčky môžu zvoliť, či si kúpia jednu vstupenku pre celú domácnosť, alebo podporia kino a kúpia si poctivo vstupenku za každého člena domácnosti. Myslím si, že v čase boomu mesačných predplatných streamovacích služieb, akými sú Netflix či HBO GO, je každá predaná vstupenka do online kina malou slávnosťou a de facto deklaráciou podpory kinokultúry, za čo divákom ďakujeme.“

Najväčší záujem z doposiaľ uvedených filmov zaznamenal film Parazit a snímka Zažiť to znovu, ktorá sa premietala ako úvodný film a pre limitovanú kapacitu vstupeniek sa mnohí záujemcovia streamu nemohli zúčastniť. Na želanie divákov Kino Lumière film opäť zaradilo do programu a premietne sa v sobotu 2. mája o 20.20 hod. V máji si diváci budú môcť tiež pozrieť česko-slovenský film Vlastníci (2019) Jiřího Havelku, ocenený Českým levom za najlepší scenár a pre najlepšiu herečku v hlavnej (Tereza Voříšková) aj vedľajšej úlohe (Klára Melíšková) či autobiografický film španielskeho režiséra Pedra Almodóvara Bolesť a sláva (2018) s Antoniom Banderasom, ktorý za stvárnenie hlavnej postavy získal cenu pre najlepšieho herca na MFF v Cannes.

Aj naďalej budeme divákom ponúkať klubové filmy, kombinovať novšie snímky so staršími a v neposlednom rade sprístupňovať krátke materiály i dlhometrážne filmy z archívu SFÚ. Naším cieľom je teda držať sa rovnakej dramaturgickej línie ako počas riadnej prevádzky kina,“ hovorí Hosszúová. Vďaka projektu diváci pred celovečernými filmami videli aj štyri krátke digitálne reštaurované dobové reklamy zo zbierok SFÚ, a to Akcia BL (1959) Floriána Andrisa, Kozmetika I. (1958) Pavla Čalovku, Čo povie matka (1958) Petra Schulhoffa a animovaný film Viktora Kubala Kino (1977). Sú osviežením celého projektu a zároveň prezentáciou činnosti digitalizačného pracoviska SFÚ.

Projekt Kino Lumière doma je otvorený aj pre ďalších kinárov a filmové kluby. Zapojilo sa doň už Kino Úsmev Košice, komunikácia prebieha i s ďalšími filmovými klubmi. Podľa Hosszúovej je to aj pre ďalšie kiná možnosť priamo nadviazať komunikáciu s filmovými fanúšikmi, so svojou komunitou vo svojich mestách. „Aktívne sme kiná neburcovali k spolupráci, skôr tomu nechávame voľný priebeh. Ak sa nejaké kino ozve, veľmi radi ho do rodiny ´kín doma´ prijmeme. A teší nás, že o spoluprácu prejavila záujem aj väčšina distribučných spoločností,“ konštatuje Hosszúová. „Myslím si, že najdôležitejšie je, že sme s ľuďmi, ktorí majú radi naše kino, ako aj ostatnými filmovými fanúšikmi, nadviazali komunikáciu a ponúkli im spôsob, ako si pozrieť filmy, o ktoré majú záujem,“ uzatvára. Živé prenosy sú konajú naďalej trikrát do týždňa, premieta sa vždy v sobotu, utorok a vo štvrtok v rovnakom čase o 20.20 hod.

Viac informácií o projekte a program Kino Lumière doma

Technické informácie k projektu Kino Lumière doma:

FB profil Kina Lumière

Viac informácií a program Kino Úsmev doma:

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk