Kino Lumière má desať rokov, pre divákov pripravilo víkend s bohatým programom
25. augusta 2021
PDF

Bratislavské Kino Lumière otvorilo svoje brány verejnosti presne 5. septembra 2011. Svoje desiate výročie oslávi s divákmi narodeninovým víkendom pod názvom 10 rokov s Kinom Lumière od 3. do 5. septembra 2021. Počas neho uvedie exkluzívnu pracovnú predpremiéru slovensko-českého filmu Zdeňka Jiráského Kryštof (2021), víťazný dokumentárny film z festivalu Sundance Summer of Soul (2021) a unikátnu projekciu digitálne reštaurovaného filmu Wima Wendersa Nebo nad Berlínom (1987) v 4K rozlíšení. Pripravené sú aj špeciálne projekcie pre deti s workshopom či besedami.


TS / 25. august 2021

Narodeniny pre každého

Narodeninový víkend otvorí nový film Zdeňka Jiráskeho Kryštof (2021) o viere, nádeji a obeti. Odohráva sa na konci 40. rokov minulého storočia a jeho hlavným hrdinom je mladý muž, ktorý je prijatý do mníšskej komunity na Šumave neďaleko nemecko-československej hranice. Do kláštora utiekol pred konfliktmi v rodine a politickými pomermi po februárovom prevrate. Skúsenosť s novou realitou mu ukáže ako brutálna politická moc láme charakter, no zároveň mu dá poslednú šancu na vzburu a záchranu milovaného človeka. Film bude mať v Kine Lumière exkluzívnu pracovnú predpremiéru, do kín vstúpi až v druhej polovici októbra.

Špeciálnou projekciou bude aj uvedenie dokumentu Summer of Soul (2021) vo výbere dramaturga cyklu Music & Film Mira Ulmana. Režijný debut amerického hudobníka, skladateľa, hudobného žurnalistu a frontmana hip-hopovej kapely The Roots Ahmira „Questlove“ Thompsona zachytáva prelomovú udalosť v afroamerickej histórii, ktorá sa konala v tom istom lete roku 1969 ako slávny Woodstock. The Harlem Cultural Festival však netrval tri dni, ale celých šesť týždňov, vystúpili na ňom legendy ako Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & The Family Stone, B. B. King a ďalší. Nakrútený materiál ležal desaťročia v archíve, aby neskôr na festivale Sundance získal Veľkú ceny poroty za najlepší dokument a Cenu divákov.

Narodeninový víkend vyvrcholí unikátnou projekciou nadčasového filmu Wima Wendersa Nebo nad Berlínom (1987). Wenders svoju metafyzická úvahu o padlých anjeloch, ale najmä tom, čo znamená byť človekom, úvahu o láske, detstve aj o pamäti mesta a o rozdelenom Berlíne v období tesne pred pádom Berlínskeho múru, venoval trom veličinám svetovej kinematografie – Jasudžirovi Ozuovi, Françoisovi Truffautovi a Andrejovi Tarkovskému. Digitálne reštaurovaný film si diváci budú môcť pozrieť vo výnimočnej technickej kvalite v rozlíšení 4K vďaka novému projektoru, ktorý Kino Lumière s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu zakúpilo len toto leto.

Súčasťou bohatého programu počas narodeninového víkendu budú aj projekcie pre detského diváka. Pre staršie deti sa premietne nórsky rodinný film Útek cez hranice (2020) režisérky Johanne Helgeland. Film sa tento rok stal víťazom Ceny mladého publika realizovanej pod patronátom Európskej filmovej akadémie a rozhodli o ňom detskí porotcovia z 35 európskych krajín vrátane Slovenska. Uvedená bude aj zatiaľ posledná filmová adaptácia známeho detského románu Carla Collodiho Pinocchio (2020), ktorú nakrútil taliansky režisér Matteo Garrone v hlavnej úlohe s Robertom Benignim. Po skončení oboch filmov, ktorých hlavnou témou sú odvaha a priateľstvo, sa uskutoční beseda s Martinou Mlichovou, lektorkou vzdelávacieho cyklu Filmový kabinet deťom. Pre najmenšie deti je určená projekcia českého animovaného poviedkového filmu Maškrtné medvedie príbehy (2020) režisérskej dvojice Alexandra Májová a Kateřina Karhánková, spojená s krátkym animovaným predfilmom Cez palubu! (2019) a s tvorivým workshopom po filme.

Počas víkendu budú mať diváci tiež príležitosť pozrieť si v predpremiére film Klietka (2020) režiséra Seana Durkina, napínavý príbeh o obchodníkovi, ktorý je pre vidinu ľahko nadobudnutého bohatstva ochotný obetovať takmer všetko. Dráma v hlavnej úlohe s Judom Lawom bude v premiére uvedená  ako záverečný film na aktuálne prebiehajúcom MFF Karlove Vary. V predpremiére sa počas narodenín Kina Lumière premietne aj film Ešte máme čas (2020), režijný debut herca Vigga Mortensena, ktorý si v snímke inšpirovanej vlastným detstvom