Kino Lumière opäť otvára svoju virtuálnu kinosálu v projekte Kino doma

Kino Lumière opäť otvára svoju virtuálnu kinosálu v projekte Kino doma
14. októbra 2020
PDF

Pandémia koronavírusu má výrazný dopad aj na kinopriemysel a jeho fungovanie, preto bratislavské Kino Lumière Slovenského filmového ústavu (SFÚ) ešte počas prvej vlny pandémie spustilo projekt Kino doma. V nadväznosti na aktuálne opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, podľa ktorých sa zatvárajú aj kiná až do odvolania, Kino Lumière opäť otvára svoju virtuálnu kinosálu v Kine doma. Prvá projekcia sa uskutoční už v sobotu 17. októbra 2020 o 20.20 hod. za zvýhodnené vstupné 1 euro.


TS / 14. október 2020

„Pandémia ochorenia Covid-19 prichádza v druhej vlne ešte intenzívnejšie ako v marci. Medzi opatreniami, ktoré by ju mali pomôcť zastaviť, je aj obmedzenie prevádzky kín. Napriek tomu, že dlhodobo tvrdíme, že najlepším miestom na plnohodnotné sledovanie filmov je kinosála s veľkým plátnom a výnimočným zvukom a obrazom, rozhodli sme sa oživiť projekt Kino doma,“ hovorí o opätovnom spustení Kina doma Zita Hosszúová, manažérka projektu a Kina Lumière.

Kino doma ponúka filmy ako live stream v presne určený deň a čas. Na rozdiel od VoD si ich nie je možné stopnúť, zastaviť, pretočiť ani odložiť na inokedy, diváci film sledujú spoločne v rovnakom čase ako v kine. Projekt vznikol počas prvej vlny pandémie s myšlienkou, že ak nemôže prísť divák do kina, musí ísť kino za divákom. Je to jeden zo spôsobov, ako zostať v kontakte s vernými fanúšikmi a zároveň podporiť legálne uvádzanie filmov na Slovensku. Súčasťou každej projekcie je aj čet s divákmi, do ktorého sa môžu alebo nemusia zapojiť.

Jesenný program v Kine doma otvorí zábavný film noir La Gomera (2019). Oceňovaný rumunský režisér Corneliu Porumboiu sa s ním vlani dostal do výberu hlavnej medzinárodnej súťaže MFF Cannes ako jediný východoeurópsky tvorca. Hlavným hrdinom tejto kriminálnej komédie je skorumpovaný policajný inšpektor z protidrogovej jednotky, ktorý sa vydáva na kanársky ostrov La Gomera naučiť sa prastarý hvízdajúci jazyk el silbo. Len vďaka nemu sa môže vyhnúť prenasledovaniu a odpočúvaniu polície a pokračovať v komunikácii s gangstermi. Komika tohto filmu je postavená na princípe hry na rôzne smery prostredníctvom sofistikovaného písania.

V nasledujúcom období sa v Kine Lumière mali konať viaceré filmové podujatia. Jedným z nich je  Týždeň slovenského filmu, ktorého termín bol z dôvodu prvej vlny pandémie koronavírusu presunutý z apríla na október, druhým je už tradičný jesenný Filmový festival inakosti. Výber filmov z oboch podujatí sa predstaví vo virtuálnej kinosále Kina doma v online podobe od 20. októbra.

Prehliadka Týždeň slovenského filmu ponúkne vo svojej redukovanej verzii sedem držiteľov tohtoročných cien Slnko v sieti a digitálne reštaurovanú komédiu Utekajme, už ide! (1986) Dušana Rapoša pri príležitosti udelenia ceny Slnko v sieti Milanovi Lasicovi za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Do online priestoru sa v Kine doma presúva aj tradičný Filmový festival inakosti s programom súčasných queer filmov z celého sveta a špeciálne z Ázie, vybraných diel zo zlatého fondu kinematografie i slovenských a českých snímok s LGBTI tematikou.

Kino Lumière spustilo projekt filmových predstavení v online priestore počas prvej vlny koronavírusovej pandémie. Jeho zámerom bolo udržať kontakt s divákmi a komunitou kina a ponúknuť filmy, ktoré vstúpili do distribúcie krátko predtým, než kiná zatvorila mimoriadna situácia. Vyhodnotenie projektu potvrdilo, že Kino doma sa stretlo so záujmom divákov a ich podporou. Počas trvania projektu v prvej fáze prevádzky od 18. apríla do 30. júna bolo uvedených spolu 40 dlhometrážnych filmov a 2 pásma krátkych filmov, celkovo sa zrealizovalo 46 predstavení počas 74 dní. Na online predstavenia prostredníctvom stránky Kina Lumière bolo celkovo vydaných 4 239 vstupeniek, priemerná návštevnosť dosiahla 92 predaných vstupeniek na jedno predstavenie. Okrem Kina Lumière, ktoré projekt iniciovalo, sa do neho zapojili aj Kino Úsmev Košice, Kino Iskra Kežmarok a Kino Akademik Banská Štiavnica.

Viac informácií o projekte Kino doma na oficiálnej stránke kina

Viac o filme La Gomera a vstupenky na online projekciu na oficiálnej stránke kina

FB stránka Kina Lumière

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 905 286 524, simona.notova@sfu.sk