Kino Lumière opäť otvorí svoje kinosály, pokračovať budú aj online projekcie v Kine doma
19. novembra 2020
PDF

V nadväznosti na uvoľnenie opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu bratislavské Kino Lumière Slovenského filmového ústavu (SFÚ) otvorí svoje kinosály od piatka 20. novembra 2020. V kine platia prísne hygienické a epidemiologické nariadenia, pravidelne sa realizuje dezinfekcia priestorov a jeho návšteva je bezpečná. Pokračovať bude aj projekt Kino doma online.


TS / 19. november 2020

Program v Kine Lumière tvoria distribučné tituly z jesenného plánu premiér, ktoré pre opätovné zatvorenie kín nemali príležitosť dostať sa k divákom. Počas prvého dňa sa v rámci Ozvien Febiofestu premietne oceňovaný poľsko-francúzsky film Corpus Christi (2019) režiséra Jana Komasu, ktorý na Festivale poľských hraných filmov v Gdyni získal jedenásť ocenení vrátane Ceny divákov a je poľským kandidátom na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný film. Táto strhujúca  dráma  hriechu,  ktorý priniesol vykúpenie, popisuje skutočný prípad poľského mladíka z nápravného zariadenia pre mladistvých a jeho duchovnú premenu.

Počas víkendu diváci budú mať možnosť vidieť aj sci-fi drámu Malý Joe (2019) od Jessicy Hausner, jej hlavná predstaviteľka Emily Beechamová bola za film ocenená na MFF Cannes ako najlepšia herečka. Dráma Nádej (2020) o žene, ktorej ostávajú len tri mesiace života, je inšpirovaná skutočným príbehom režisérky Marie Sødahlovej a exceluje v ňom švédska herecká hviezda Stellan Skarsgård.          

V programe bude zastúpená aj slovenská kinematografia, premietne sa dokumentárny film Jara Vojteka Raj na zemi (2019), zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud reportéra Andreja Bána, ďalej výnimočný portrét originálneho českého výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera a zároveň hravý situačný film Alchymická pec (2020) režisérskej dvojice Jan Daňhel a Adam Oľha. Diváci uvidia aj film Šarlatán (2020) uznávanej poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej, životopisnú drámu o živote výnimočného muža Jana Mikoláška obdareného zvláštnymi liečiteľskými schopnosťami, ktorá je českou nomináciou na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný film.

Pokiaľ nadchádzajúca epidemiologická situácia umožní aj naďalej premietať, Kino Lumière pre svojich divákov pripravuje filmy z prehliadky Be2Can, nominované snímky na Európske filmové ceny i vybrané diela z redukovaného programu jesenných