Kino Lumière otvára po druhej vlne pandémie, premietať bude aj filmy „stratené v covide“

Kino Lumière otvára po druhej vlne pandémie, premietať bude aj filmy „stratené v covide“
19. mája 2021
PDF

Bratislavské Kino Lumière otvára svoje kinosály po druhej vlne pandémie, prvých divákov privíta v piatok 21. mája 2021. Denne uvedie najmenej štyri filmy, v programe figurujú tituly, ktoré svoju premiéru z dôvodu zatvorenia kín absolvovali v online priestore. Na veľké plátno sa po prvýkrát dostanú dokumenty Komúna (2020) Jakuba Julényho a Maliarka a zlodej (2020) Benjamina Reeho, v deň otvorenia sa vrátia aj Služobníci (2020) Ivana Ostrochovského či oscarový film Chlast (2020) Thomasa Vinterberga.


TS / 19. máj 2021

„Otvárame filmami, ktoré sa ´stratili v covide´, to znamená, že ich premiéra sa realizovala z dôvodu pandémie vo virtuálnych kinosálach, prípadne sa v kinách ohriali len pár dní,“ približuje program počas prvých dní otvorenia Kina Lumière jeho manažérka Zita Hosszúová. „Ide o výnimočné tituly, ktoré si zaslúžia dostať po znovuotvorení kín svoj priestor na veľkom plátne.“

Z domácich filmov k takým patria dokument Jakuba Julényho Komúna o košickom undergrounde a jeho ikonickej postave Marcelovi Strýkovi alebo dráma Služobníci Ivana Ostrochovského z prostredia kňazského seminára v totalitnom Československu, ktorá už získala viaceré ocenenia na medzinárodných podujatiach. Zahraničné snímky reprezentujú nórsky dokument Maliarka a zlodej Benjamina Reeho o netradičnom stretnutí českej maliarky so zlodejom jej obrazu, švédsky dokument Greta (2020) Nathana Grossmana o dospievajúcej aktivistke Grete Thunbergovej vyrozprávaný prostredníctvom zatiaľ nezverejnených záberov, ale aj najlepší európsky film roka i oscarový víťaz v kategórii najlepší medzinárodný film Chlast Thomasa Vinterberga.

Koncom mája sa na plátna dostanú aj nové distribučné tituly, mnohé z nich na svoju premiéru čakali až do otvorenia kín. Diváci uvidia oscarovú drámu Krajina nomádov (2020) od Chloé Zhao, ocenenú na udeľovaní cien americkej Akadémie filmových umení a vied za najlepší film, tiež #metoo film Nádejná mladá žena (2020) Emeralda Fennella, v júni sa diváci môžu okrem iného tešiť na drámu Leto 85 (2020) Françoisa Ozona.

„V priebehu mája sa uskutočnia vybrané projekcie online i v kinosálach, v oboch priestoroch sa vrátime napríklad k Cirkusu (1928) Charlieho Chaplina v cykle Reštaurovaná klasika, ale aj k najnovšiemu víťazovi Berlinale 2021 – snímke Smolný pich aneb pitomý porno (2021), jej uvedenie bude spojené s naživo streamovanou diskusiou, ktorej sa zúčastní režisér Radu Jude,“ hovorí Hosszúová. „V kine nebude chýbať ani denný cyklus €urópske filmy za €uro, ktorý tradične spustíme 15. júna, a júnové stredy budú patriť najzaujímavejším filmom z Filmového festivalu inakosti, ktoré sa kvôli pandémii nestihli na festivale uviesť. Prinesieme i utorky s talianskym filmom v rámci podujatia Cinevitaj a obnovíme divácky obľúbené cykly Príbehy umenia a Music & Film.“

Kino Lumière bolo počas druhej vlny pandémie zatvorené 153 dní od 19. decembra 2020. Svoje štyri kinosály otvorí v piatok 21. mája 2021, pri jeho návšteve je potrebné dodržiavať opatrenia I. stupňa varovania na základe Covid automatu. Vstup do kina a pobyt v kine je možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami – respirátorom, v kine je potrebné dodržiavať rozstupy minimálne 2 metre, predpísané je sedenie v šachovnicovom modeli pri naplnení 50 percentnej kapacity kinosály. Konzumácia pokrmov alebo nápojov v priestoroch kina nie je povolená a pracovníci kina odporúčajú zakúpiť si vstupenky online. Od pondelka 24. mája bude možné respirátory nahradiť rúškom.

Aktuálne vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma prebieha od 19. do 23. mája festival Hory a mesto, nedeľné pásma víťazných filmov budú uvedené online vo virtuálnej kinosále i fyzicky v najväčšej kinosále Kina Lumière. Vo virtuálnej kinosále bude počas posledného májového víkendu pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa detí zdarma uvedené exkluzívne pásmo filmov pre deti z festivalu Fest Anča 2020.

Informácie a program Kina Lumière a projektu Kino doma

Program Kina Lumière na najbližšie dni

Opatrenia potrebné dodržiavať v Kine Lumière

FB stránka Kina Lumière

Digitalizáciu, modernizáciu, marketing a uvádzanie filmov v Kine Lumière a virtuálnu kinosálu

Kino Lumière doma finančne podporil Audiovizuálny fond.

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk