Kino Lumière pridalo projekcie v online projekte Kino doma, premietať bude aj na Silvestra
21. decembra 2020
PDF

Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu (SFÚ) počas aktuálneho lockdownu rozšírilo program svojej virtuálnej kinosály v Kine doma. Filmy uvádza denne okrem pondelka, trikrát do týždňa premieta pre deti a pripravený má aj program na posledný deň roka. Pripomenie si v ňom otvárací film projektu z obdobia prvej vlny pandémie, francúzsku komédiu Zažiť to znovu (2019) Nicolasa Bedosa a na svoje si prídu aj milovníci hororových filmov v pásme kraťasov pod názvom Stopy hrôzy.


TS / 21. december 2020

Komédia Zažiť to znovu sa stala miláčikom divákov vo virtuálnej kinosále. Pri otváraní projektu Kino Lumière doma, keď bola pri jej online projekcii obmedzená kapacita účasti na 300 užívateľských prístupov, film bol zo dňa na deň „vypredaný“. Táto divácky vďačná snímka, trochu romantická, trochu dramatická, no predovšetkým s láskavým prístupom k vlastným hrdinom, si získala srdcia divákov. Rozpráva o Victorovi, ktorý sa vďaka agentúre Cestovatelia v čase rozhodol zopakovať si tie najkrajšie chvíle života, keď stretol svoju životnú lásku. Na túto originálnu komédiu s výborným hereckým obsadením a dialógmi bude divákom na Silvestra stačiť voľná vstupenka.


Zažiť to znovu (r. Nicolas Bedos, 2019)
Počas posledného dňa v roku Kino Lumière doma uvedie aj pásmo krátkych filmov Stopy hrôzy, ktoré nielen odvážnym divákom ukáže rôzne podoby hrôzy a strachu. Na tejto netradičnej rozlúčke so starým rokom uvidia napríklad kultový film od Václava Švankmajera Světlonos (2005), odohrávajúci sa v labyrinte tajomného mesta. Keď sa na mesto znesie noc, hlavného hrdinu na ceste do stredu labyrintu čakajú tri nebezpečné skúšky. Vo filme Pavla Soukupa Lesapán (2015) sa v mysterióznej atmosfére napätia lesný hájnik konfrontuje s netvorom, čo sa nemusí skončiť rozprávkovo. Klaustrofobická snímka Ruchoth Raoth (2017) režiséra Emila Křižku sa už úspešne premietala na mnohých filmových festivaloch po celom svete a z Las Vegas si odniesla cenu za najlepší herecký výkon. Názov filmu v démonológii označuje duše mŕtvych, vo filme sa svojim démonom musí postaviť hlavný hrdina, ktorého výčitky uväznili v bludnom kruhu nevedomia.

Program Kina Lumière doma počas lockdownu bude bohatý, prinesie aj obľúbené filmové hity od rešpektovaných tvorcov. K takým patrí napríklad Paterson (2016) Jima Jarmuscha o kráse vo všednosti a jednoduchosti života v hlavnej úlohe s Adamom Driverom. Alebo dráma Komorná (2016), ktorú o mladej slúžke tajomnej bohatej japonskej dedičky nakrútil Park Chan-wook. Film s nečakaným zvratom v závere filmu je kórejskou interpretáciou románu Zlodejka od spisovateľky Sarah Waters. Do programu je zaradený aj životopisný dokument Maradona (2019) od oscarového režiséra Asifa Kapadiu o nedávno zosnulom legendárnom argentínskom futbalistovi. Strhujúci portrét jednej z najslávnejších kontroverzných osobností ilustruje viac než 500 záberov v Maradonovho súkromného archívu.

Po prvýkrát sa do virtuálnej kinosály Kina Lumière dostane aj spevák Miroslav Žbirka v dokumente Meky (2020) od českého režiséra Šimona Šafránka. Jeho film divákov sprevádza Žbirkovým životom od momentu, keď po prvýkrát zobral do ruky gitaru až dodnes. Je rozprávaním o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu i o tom, ako s eleganciou prekonať veľké Meky spoločenské revolúcie i životné zvraty. Premietne sa aj najnovší film poľskej režisérky Agnieszky Holland, koprodukčná slovenská životopisná dráma Šarlatán (2020) o živote výnimočného muža Jana Mikoláška, obdareného zvláštnymi liečiteľskými schopnosťami.

Na svoje si prídu počas najbližších dní aj deti. Animovaný film Pračlovek (2018) známeho britského animátora Nicka Parka rozpráva príbeh z obdobia, keď sa po našej krajine prechádzali