Kino Lumière sa pridáva k benefičnej iniciatíve Filmom za Ukrajinu a uvedie film Vojnový zápisník
4. marca 2022
PDF

Kino Lumière v Bratislave sa v nedeľu 6. marca 2022 pridá k iniciatíve Filmového klubu Iskra Kežmarok pod názvom Filmom za Ukrajinu. Na benefičnej projekcii uvedie dokumentárny film Vojnový zápisník (2020) mladého ukrajinského režiséra Romana Ljubija. Projekcia sa uskutoční o 20.00 hod. a vstupné v plnej výške poputuje na zbierku Pomoc pre Ukrajinu neziskovej organizácie Človek v ohrození.


TS / 4. marec 2022

„S veľkým znepokojením sledujeme udalosti, ktoré sa dejú u našich ukrajinských susedov. Vojenský útok na Ukrajinu riadený prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom a jeho vyhrážky svetu sú neospravedlniteľné. Zdrvujúca ťarcha vojny na Ukrajine dopadá najmä na ľudí podobných ako sme my – na ľudí, ktorí sa tešia z každodenných maličkostí, na ľudí, ktorí túžia byť so svojimi rodinami a kamarátmi, na ľudí, ktorí si želajú svoje tvorivé životy prežiť v pokoji a v mieri. Ľuďom na Ukrajine sme sa rozhodli pomôcť tým, čo vieme robiť najlepšie,“ uvádza sa v Iniciatíve Filmového klubu Iskra Kežmarok, ku ktorej sa pridáva aj Kino Lumière.

Strihový dokument Vojnový zápisník je ojedinelým svedectvom o svete nádeje a číhajúcej smrti nakrúteným ľuďmi, ktorí sa ocitli priamo v prvej bojovej línii. Ide o mozaiku videozáznamov ukrajinských vojakov. Tí od roku 2014 na svoje mobilné telefóny a kamery zaznamenávali každodenné udalosti počas bojov na východe Ukrajiny. Film zachytáva zvláštny svet paradoxov,