Kino Lumière si v auguste pripomenie Milana Lasicu v menej známych filmoch
29. júla 2021
PDF

Milan Lasica mal široké pole pôsobnosti, bol herec, divadelný režisér, scenárista, textár a humorista. Diváci ho poznajú v legendárnych filmoch, ktorých dialógy mnohokrát zľudoveli. Bratislavské Kino Lumière sa rozhodlo pripomenúť si jeho herectvo v menej známych dielach, v ktorých účinkoval zväčša s Júliusom Satinským. V cykle Neznámy Milan Lasica uvedie osem filmov, ako prvý sa v sobotu 7. augusta o 18.20 hod. premietne film Výlet po Dunaji (1962) režiséra Jána Lacka.


TS / 29. júl 2021

„Milan Lasica hral a účinkoval vo viac než 100 hraných a televíznych filmoch,“ predstavuje cyklus Neznámy Milan Lasica Miro Ulman, člen programovej rady Kina Lumière. „On sám považoval za najlepší film, v ktorom hral, Sladké hry minulého leta (1969) režiséra Juraja Herza. Podľa českej aj slovenskej filmovej a televíznej akadémie bol najlepším jeden z jeho posledných filmov pre kiná Rukojemník (2014) Juraja Nvotu. Za úlohu v ňom bol nominovaný na Českého leva i Slnko v sieti. My sme sa však počas augusta rozhodli v Kine Lumière predstaviť herca Milana Lasicu vo filmoch, ktoré sú menej známe.“

Úvodný film cyklu Výlet pod Dunaji je veselohra o nevhodnom správaní slovenských turistov pri skupinových rekreačných akciách. Odohráva sa na luxusnom parníku, ktorým cestuje skupina slovenských turistov do Budapešti, no každý z nich touto plavbou sleduje aj vlastné záujmy. Lasica a  Satinský sa v tomto filme stretli po druhý raz na filmovom plátne a zahrali si epizódne úlohy Milana a Jula,“ hovorí Ulman.

Cyklus uvedie aj psychologický film Nylonový mesiac (1965) režiséra Eduarda Grečnera, v ktorom Lasica a Satinský hrajú samých seba. Filmová adaptácia rovnomennej novely Jaroslavy Blažkovej tematizuje život mladých ľudí, ich snahu uniknúť pred vlastnou rozorvanosťou, nespokojnosťou a nervozitou okolitého sveta. Na pozadí rušného života vtedajšej Bratislavy sa vo filme rozvíja milostný príbeh krásnej Vandy a architekta Andreja, ktorý bol doteraz k ženám bezohľadný, no po prvýkrát sa skutočne zamiloval. Inú polohu Lasicovho herectva priblíži film Tajomstvo alchymistu Storitza (1991) od poľského režiséra Pawla Trzasku. Rozpráva dobrodružný príbeh o vychýrenom alchymistovi Wilhelmovi Storitzovi, ktorý sa vďaka svojej schopnosti stať sa neviditeľným pokúša prekaziť svadbu mladého Marka s miestnou krásavicou Mirou. V tejto filmovej adaptácii novely Julesa Verna si Lasica zahral uhorského župana.

Vo výbere filmov sú aj krátke a televízne diela. „V krátkom trezorovom dokumente Karla Slacha Interview v metelici (1969) diváci nahliadnu do Lasicovho bytu a vychutnajú si aj atmosféru