Kino Lumière spúšťa cyklus príbehov o umení  vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma

Kino Lumière spúšťa cyklus príbehov o umení vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma
6. novembra 2020
PDF

Kino Lumière Slovenského filmového ústavu (SFÚ) obnovilo počas druhej vlny pandémie koronavírusu svoj online projekt Kino doma. V novembri oživí jeho dramaturgický plán špeciálnymi projekciami. Cyklom Príbehy umenia poteší nielen milovníkov výtvarného umenia, ale aj divákov, ktorých zaujíma osud výrazných umeleckých osobností. Cyklus otvorí dokumentárny film Tajomní impresionisti (2020), Kino doma ho uvedie v nedeľu 8. novembra o 18.00 hod.


TS / 6. november 2020

Cyklus Príbehy umenia zaradilo bratislavské Kino Lumière do svojej dramaturgie po prvýkrát tento rok. Hoci len málo filmov vzhľadom na koronavírusovú pandémiu mohli vidieť diváci na plátne, cyklus sa stretol so živým záujmom. Aj to je dôvod, prečo sa presunul do virtuálnej kinosály. Prvou online projekciou cyklu bude talianska dokumentárna snímka Tajomní impresionisti (2020), ktorú nakrútil Daniel Pini. Divákom odhalí tajomstvo umelcov, akými boli Manet, Monet, Cézanne, Sisley alebo Signac, ale priblíži aj menej známych predstaviteľov impresionizmu ako Caillebotte či Berthe Morisot.

Film predstaví tvorbu impresionistov zblízka na doteraz verejnosti neprístupných obrazoch zo súkromných zbierok. Pokúsi sa zodpovedať na otázky, ktoré zaujímajú stále nové generácie priaznivcov umenia. Ako impresionisti vnímali svet? Aké techniky, farby a svetlo používali na zachytenie reality? Skúma aj dôvody, ako sa z kedysi prehliadaných diel za pár rokov stali klenoty cenené po celom svete. Súčasťou filmu je aj príbeh unikátnej výstavy impresionistov so zameraním sa na fascinujúce múzeum – Palazzo Bonaparte, ktoré týmto po prvý raz otvorilo svoje brány verejnosti.

Online projekcie cyklu Príbehy umenia sa budú vo virtuálnej kinosále premietať vždy v nedeľu o 18.00 hod. Pri príležitosti stého výročia úmrtia výtvarného génia Amedea Modiglianiho bude uvedený film Vizionár Modigliani (2020). Režisérka Valeria Parisi predstaví jeho život a dielo od koreňov v Livorne, kde sa zrodilo hnutie Macchiaioli, cez Paríž, ktorý bol centrom moderny, až po jeho vzťah s múzou Jeanne Hébuternovou. Premietne sa tiež film o mexickej maliarke Fride Kahlo, ktorej dielo bolo plné kontrastov. V sprievode talianskej herečky a režisérky Asie Argento film priblíži Fridu Kahlo ako ženu zmietanú agóniou i láskou, aj ako maliarku oslobodenú od svojich telesných trýzní a hendikepov. Režisér Giovanni Troilo vo filme Frida – viva la vida (2019) nahliadne na túto osobnosť mexického umenia cez osobné predmety – listy, denníky a zápisy.

Jedinečnou projekciou v cykle Príbehy umenia bude film Piero Vivarelli: Život je béčkový film (2017) režisérskej dvojice Fabrizio Laurenti a Niccolò Vivarelli. Ide o dokumentárny portrét provokatívneho režiséra béčkových filmov, textára hudobných hitov a scenáristu Piera Vivarelliho, v ktorom sa jeho život búrliváka strieda s rôznorodou filmovou tvorbou. Film je súčasťou Stredoeurópskeho festivalu talianskeho filmu MittelCinemaFest, ktorý sa v termíne od 16. do 22. novembra vzhľadom na pandemickú situáciu uskutoční po prvýkrát online vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma.

Online projekt Kino Lumière doma premieta denne a uvádza filmy, ktoré sa k divákom nedostali z dôvodu zatvorenia kín, alebo sa ich premiéra presunula do online priestoru. Projekt vznikol počas prvej vlny pandémie s myšlienkou, že ak nemôže prísť divák do kina, musí ísť kino za divákom. Je to jeden zo spôsobov, ako zostať v kontakte s vernými fanúšikmi a zároveň podporiť legálne uvádzanie filmov na Slovensku. Kino doma premieta filmy ako live stream v presne určený deň a čas. Súčasťou každej projekcie je čet s divákmi, do ktorého sa môžu alebo nemusia zapojiť. Aktuálne je vo virtuálnej kinosále ešte možné vidieť okrem iných aj snímky prehliadky Týždeň slovenského filmu. Do projektu Kino doma sa zapojili aj Kino Iskra Kežmarok, Fontána Piešťany, Tatran Poprad a Úsmev Košice.

x x x

Program cyklu Príbehy umenia – november 2020

nedeľa o 18.00 hod.

8. november – Tajomní impresionisti, r. Daniele Pini, Taliansko, 2020, 90 min.

15. november – Vizionár Modigliani, r. Valeria Parisi, Taliansko, 2020, 90 min.

22. november – Piero Vivarelli: Život je béčkový film, r. Fabrizio Laurenti, Niccolò Vivarelli, Taliansko/Kuba, 2017, 90 min. – MittelCinemaFest

29. november – Frida – viva la vida, r. Giovanni Troilo, Taliansko, 2020, 90 min.

Program Kina Lumière doma

Viac informácií o projekte Kino Lumière doma

FB stránka Kina Lumière

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 905 286 524, simona.notova@sfu.sk