Kino Lumière uvedie digitálne reštaurovaný film Apokalypsa: Final Cut režiséra F. F. Coppolu
19. júla 2022
PDF

Film Apokalypsa (1979) režiséra Francisa Forda Coppolu patrí k najvýznamnejším vojnovým filmom. Exkluzívne len v bratislavskom Kine Lumière sa počas troch dní premietne jeho digitálne reštaurovaná verzia Apokalypsa: Final Cut v novom trojhodinovom zostrihu v 4K rozlíšení, ktorý vznikol pod dohľadom režiséra pri príležitosti 40. výročia premiéry filmu v roku 2019. Projekciu v piatok 22. júla o 19.00 hod. v cykle Reštaurovaná klasika lektorsky uvedie filmový teoretik Martin Ciel, premietať sa bude aj 25. a 26. júla.


TS / 19. júl 2022

„V oblasti dobrodružného filmu sa vyprofiloval pomerne skoro žáner vojnového filmu. Tento žáner sa rozvíjal v dvoch hlavných líniách, na jednej strane ide o psychologický, často komorný vojnový film riešiaci nejaký morálny či existenciálny problém, a na druhej strane ide o vojnový veľkofilm, často spektakulárny a produkčne náročný, zobrazujúci široké plátno akčných bitiek a strategických operácií. V roku 1979 dokončil Francis Ford Coppola film Apokalypsa, ktorý tieto línie navzájom prepája a vznikol tak otec i matka všetkých vojnových filmov, ku ktorému sa či už chtiac, alebo nechtiac dnešní režiséri daného žánru musia vymedzovať,“ opisuje Coppolovu drámu filmový teoretik Martin Ciel, ktorý sa venuje aj charakteristikám žánrového filmu.

Hlavným hrdinom filmu Apokalypsa je kapitán Willard, ktorý si počas služby vo Vietname získal povesť vynikajúceho vojaka. Poveria ho preto dôležitou misiou – nájsť a zlikvidovať plukovníka Kurtza, ktorý dezertoval a vedie svoju súkromnú vojnu proti všetkým. Cestou proti prúdu Mekongu spoznáva Willard najpodivnejšie a najstrašnejšie aspekty vojnového pekla. Coppola vo filme vychádza v základných rysoch z románu Josepha Conrada Srdce temnoty a využil tiež reportáže z Vietnamu od vojnového korešpondenta Michaela Herra.

Apokalypsa je skutočným veľdielom, literárne inšpirovaná výborným románom Josepha Conrada, ale aj Danteho opisom