Kino Lumière uvedie v cykle Music & Film legendárne koncerty Erica Claptona

Kino Lumière uvedie v cykle Music & Film legendárne koncerty Erica Claptona
11. mája 2023
PDF

Kino Lumière v cykle Music & Film ponúkne divákom v oboch svojich náhradných priestoroch jedinečný koncertný zážitok. Ako jedno zo stoviek kín na celom svete uvedie nový, zvukovo aj obrazovo zreštaurovaný zostrih legendárnych koncertov anglického rockového gitaristu, speváka a skladateľa Erica Claptona z rokov 1990 a 1991 z londýnskej Royal Albert Hall. Film Eric Clapton: Across 24 Nights (2023) sa premietne 17. mája o 19.00 hod. v priestoroch FTF VŠMU s priestorovým zvukom Dolby Atmos a 21. mája o 19.00 hod. v kinosále Slovenskej národnej galérie.


TS / 11. máj 2023

Eric Clapton je jedným z najúspešnejších anglických rockových gitaristov, spevákov a skladateľov. Je držiteľom ceny Grammy Award a trikrát bol uvedený do Rokenrolovej siene slávy ako osobnosť aj ako člen kapiel The Yardbirds a Cream. „V roku 1990 odohral Eric Clapton v londýnskej Royal Albert Hall 18 koncertov v rôznych zostavách i s filharmonickým orchestrom. Zaznel rock, blues i orchestrálne úpravy známych skladieb. Prekonal tak svoj vlastný rekord – 12 koncertov v Royal Albert Hall v roku 1989. O rok neskôr sa tam vrátil a odohral ďalších 24 koncertov. Tieto hudobné vystúpenia sa zapísali do histórie. A boli  zaznamenané nielen zvukovo ako jeho v poradí piaty živý album, ale aj na film,“ hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film, ktorý film Eric Clapton: Across 24 Nights lektorsky uvedie. Podľa neho po viac ako tridsiatich rokoch prichádza do kín „nový, definitívny a kompletne remastrovaný zostrih toho najlepšieho, čo počas oboch rokov v Royal Albert Hall odznelo. A súčasťou filmu sú aj doteraz nezverejnené vystúpenia.“

Film obsahuje 17 hitov z celého Claptonovho repertoáru. Od skladieb skupiny Cream, ako Crossroads či White Room, cez sólový repertoár v podobe skladby I Shot the Sheriff, až po jeho filmovú hudbu. Zaznie aj niekoľko špeciálnych skladieb ako napríklad Knockin’ on Heaven’s Door od Boba Dylana s hosťujúcim Philom Collinsom. „Clapton sa na týchto koncertoch obklopil vynikajúcimi hudobníkmi. Sú medzi nimi Johnnie Johnson, Jimmie Vaughan, Chuck Leavell, Robert Cray, Nathan East, Greg Phillinganes, Steve Ferrone, Ray Cooper či Jerry Portnoy,“ vymenúva Ulman. „Ericova láska k blues je na koncertoch vyjadrená tým, že zdieľa pódium s legendárnymi bluesovými hudobníkmi, ako sú Albert Collins a Buddy Guy, pri klasikách ako Black Cat Bone a My Time After a While. Odohral aj vystúpenia sprevádzané Národným filharmonickým orchestrom pod taktovkou Michaela Kamena.“

Londýnska Royal Albert Hall patrí k najreprezentatívnejším koncertným priestorom s históriou. Možnosť vystupovať v nej, je veľká česť pre každého umelca. Eric Clapton má však výnimočné postavenie. Podľa Ulmana „po prvý raz tam hral 7. decembra 1964 ako člen kapely The Yardbirds. Následne 26. novembra 1968 na legendárnom ´rozlúčkovom´ koncerte skupiny Cream. A o 37 rokov neskôr, v roku 2005, sa Eric Clapton, Ginger Baker a Jack Bruce dali znova dokopy na 4 koncerty práve v Royal Albert Hall. V roku 2015 sa stal Clapton prvým gitaristom, ktorý tam účinkoval 200-krát, z toho 175-krát ako sólista.“ Koncerty v Royal Albert Hall v rokoch 1990 aj 1991, ktoré zaznamenáva film, odohral Clapton so štyrmi rôznymi zoskupeniami.

Film Eric Clapton: Across 24 Nights režíroval David Barnard, špecialista na hudobné filmy, najmä na záznamy koncertov. Spolupracoval s kapelami i sólovými hudobníkmi, ako napríklad The Moody Blues, Gorillaz, Dido, Björk, Diana Krall, New Order, Alice Cooper, Eurythmics, Paul Weller, Spice Girls či Pet Shop Boys. V cykle Music & Film v Kine Lumière sme hrali od neho film Distant Sky – Nick Cave & The Bad Seeds Live in Copenhagen (2018).

Ani Erica Claptona neuvidia diváci v cykle Music & Film v Kine Lumière po prvýkrát. „V roku 2016 sme premietali dokument Eric Clapton: Slowhand at 70 – Live at the Royal Albert Hall (2015) od Blua Leacha, zachytávajúci významnú noc, počas ktorej Clapton oslávil 70. narodeniny a dve stovky koncertov odohraných práve v kultovej a Claptonovmu srdcu blízkej Royal Albert Hall, a v roku 2020 počas pandémie sme v Kine doma uviedli dokument Eric Clapton (2017) režisérky Lili Fini Zanuck. Claptona v Kine Lumière diváci videli aj v dvoch filmoch režiséra Martina Scorseseho, konkrétne v The Last Waltz (1978) a George Harrison: Living in the Material World (2011),“ vyratúva Ulman.

„Film Eric Clapton: Across 24 Nights je určený najmä pre tých, ktorí ešte nemali možnosť vidieť Erica Claptona naživo,“ dodáva Ulman na záver. „Je snahou o autentické zachytenie zážitku z jeho koncertu. Mnoho fanúšikov pozná najmä Claptonov koncert z cyklu MTV Unplugged, ktorý definoval jeho kariéru v roku 1992, ale myslím si, že jeho vystúpenia tesne predtým rozhodne stoja za pozretie a vypočutie.“ Celosvetová premiéra filmu v kinách je 17. mája, druhá projekcia sa uskutoční 21. mája a film bude možné vidieť v kinách po celom svete iba počas týchto dvoch dní.

Projekcia a vstupenky na film Eric Clapton: Across 24 Nights

Trailer filmu Eric Clapton: Across 24 Nights

Event cyklu Music & Film v Kine Lumière na Facebooku

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 5710 1542, simona.notova@sfu.sk