Kino Lumière v spolupráci s Novou Cvernovkou spúšťa letné kino Lumière pod Palmou

Kino Lumière v spolupráci s Novou Cvernovkou spúšťa letné kino Lumière pod Palmou
22. júna 2023
PDF

Kino Lumière tento rok po prvýkrát spúšťa letné kino, premietať bude v Novej Cvernovke pod názvom Lumière pod Palmou. Spravidla dvakrát do týždňa až do konca augusta ponúkne pestrý filmový program, pod holé nebo sa premiérovo dostane aj divácky obľúbený letný projekt €urópske filmy za €uro. Na úvodnej projekcii vo štvrtok 29. júna o 20.00 hod. sa za účasti tvorcov premietne výber krátkych filmov z pražského študentského festivalu FAMUFEST, vstup na projekciu je voľný.


TS / 22. jún 2023

„V Kine Lumière sme nad možnosťou letného outdoorového kina uvažovali už niekoľko rokov, ale až tento rok, keď nemáme náš premietací priestor, sme sa dostali k jeho realizácii,“ približuje vznik letného kina Nataša Jurčová Findrová, koordinátorka premietaní Kina Lumière v Novej Cvernovke. „Podnetom pre spustenie projekcií bolo oslovenie zo strany Novej Cvernovky, ktoré sme s nadšením a radosťou prijali. Nová Cvernovka má nezameniteľné miesto na mape bratislavskej kultúry a sme radi, že môžeme byť – aj keď len dočasne – súčasťou jej programu.“

Na úvodnej projekcii uvedie Lumière pod Palmou kolekciu piatich krátkych filmov z tohtoročného pražského multižánrového študentského filmového festivalu FAMUFEST. Výber predstavuje to najlepšie z filmových diel študentov pražskej Filmovej akadémie múzických umení (FAMU), mladí tvorcovia prídu svoje filmy predstaviť divákom osobne.

Premietne sa animovaný film Misophonia Orchestra Daniely Hýbnerovej na tému ticha, ktorej hrdinka si musí poradiť vo svete plnom zvukov ako kýchanie, funenie, hučanie a dupanie. Nemá vizuálna báseň Asterión v réžii Francesca Montagnera sa zaoberá témou, ako sa vyrovnať so smrteľnosťou a pominuteľnosťou života. Hraná snímka Vinland Martina Kubu rozohráva osudový trojuholník, ktorý nemôže mať víťaza, len porazených. Animovaný film Deniska umřela v réžii Philippa Kastnera je zasa príbehom o chlapcovi a jeho fenke, ktorej náhla smrť mu prinesie mnoho trápení. Posledným v kolekcii je krátky dokument Všechno v pořádku, brambory na řádku od Piotra Jasińského o baniach Turów na rozhraní Česka, Poľska a Nemecka, zaťažujúcich okolitú prírodu. Po skončení projekcie sa uskutoční diskusia, moderovať ju bude študentka scenáristiky na FAMU Alžbeta Gertli zo Slovenska.

Lumière pod Palmou počas leta uvedie aj ďalšie pásma krátkych filmov. Predstaví diela študentov Vysokej školy múzických umení a tiež kraťasy z Filmového festivalu inakosti a aktuálneho Art Film Festu. Program ponúkne aj divácky obľúbené filmy z posledného obdobia. Letné kino so sebou prináša špecifiká, na ktoré počas bežných premietaní v uzatvorenej kinosále nemusíme vôbec prihliadať. Divák má v exteriéri viacero faktorov, ktoré narúšajú jeho pozornosť,“ vysvetľuje dramaturgiu v letnom kine Findrová Jurčová. „Snažili sme sa preto do Novej Cvernovky priniesť výber filmov, ktoré sú divácky vďačné, ale zároveň reflektujú hodnoty nášho kina. V programe diváci nájdu napríklad aj predpremiéru nového slovenského dokumentárneho filmu Územie fantázie Pauly Maľárovej, ktorý uvedie štáb filmu. A keďže ide o letné kino, rozhodli sme sa doňho zaradiť aj náš pravidelný letný cyklus €urópske filmy za €uro, kde sa diváci môžu tešiť na výber európskej kinematografie z posledných rokov.“

Letné kino Lumière pod Palmou sa koná od 29. júna do 31. augusta v Novej Cvernovke na Račianskej 78, premietať bude spravidla stredy a štvrtky. Počas leta bude Kino Lumière naďalej premietať aj v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG) až do znovuotvorenia kina na Špitálskej ulici. Projekt €urópske filmy za €uro, ktorý Kino Lumière realizuje s Asociáciou slovenských filmových klubov, bude trvať od 1. júla do 31. augusta, v SNG začne 1. júla a v Novej Cvernovke 19. júla.

Viac informácií o programe Lumière pod Palmou nájdete na stránke kina

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 5710 1542, simona.notova@sfu.sk