Kino Lumière vzdá poctu kameramanovi Igorovi Lutherovi cyklom dvadsiatich filmov
25. júna 2020
PDF

V utorok 30. júna 2020 sa v Kine Lumière začne cyklus Hommage: Igor Luther, ktorý predstaví tvorbu nedávno zosnulého slovenského kameramana naprieč jeho celou filmografiou. Kolekcia ponúkne prvé filmy, ktoré nakrútil ako študent a čerstvý absolvent pražskej FAMU, diela natočené v nemeckej emigrácii aj neskoršie snímky, ktoré vznikli v spolupráci s jeho bratom režisérom Miloslavom Lutherom. Celkovo cyklus uvedie pätnásť dlhometrážnych a päť krátkych filmov, mnohé sú jedinečnou príležitosťou vidieť ich na veľkom plátne.


TS / 25. jún 2020

Cyklus Hommage: Igor Luther je poctou významnému slovenskému kameramanovi, ktorý svojím mimoriadnym talentom a tvorbou presiahol hranice Slovenska. Spolupracoval so slovenskými režisérmi aj tvorcami svetového mena ako Volker Schlöndorff alebo Andrzej Wajda. Na úvod cyklu sa premietnu filmy, ktoré Igor Luther nakrútil s Jurajom Jakubiskom, svojím kolegom z pražskej FAMU, kde študoval odbor kamery v mimoriadne tvorivých 60. rokoch minulého storočia.


Kristove roky (r. J. Jakubisko, 1967)
Diváci uvidia Kristove roky (1967), tragikomickú výpoveď o potrebe rozhodnutia človeka na životnej križovatke, a obrazové podobenstvo Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), odohrávajúce sa v presne neurčenom časopriestore, v bláznivom svete bez ideálov, vo svete násilia, cynizmu a beznádeje. Lutherova kameramanská práca práve vo filme Kristove roky zaujala francúzskeho režiséra Alaina Robbe-Grilleta, s ktorým krátko na to nakrútil prvé slovensko-francúzske koprodukčné filmy Muž, ktorý luže (1968) a Eden a potom… (1970).

Tvorbu z Lutherovej emigrácie v Nemecku, kde spolupracoval s predstaviteľmi mladého nemeckého filmu, zastúpi vo výbere päť titulov. Premietnu sa dva filmy nakrútené s Michaelom Verhoevenom, a to vojnová dráma O.K. (1970) a kriminálna komédia Skrinka s jedom (1976), a tiež snímka Otrokári (1978) Jürgena Goslara. Z „nemeckého“ obdobia priniesla Lutherovi mimoriadny úspech spolupráca s režisérom Volkerom Schlöndorffom na filme Plechový bubienok (1979), ktorý získal Zlatú palmu na MFF v Cannes a Oscara za najlepší cudzojazyčný film, diváci budú môcť vidieť digitálne reštaurovaný režisérsky zostrih. Vzájomnú spoluprácu oboch tvorcov pripomenie aj film Služobníčkin príbeh (1990), ktorý spolu nakrútili o desať rokov neskôr.

Koncom 90. rokov sa Igor Luther pracovne vrátil do Prahy, kde nakrútil film Postel (1998) režiséra Oskara Reifa so štylizovanou širokouhlou čiernobielou kamerou a poviedku režiséra Artemia Benkiho Riziko z filmu Praha očima… (1999). Z tohto neskoršieho obdobia cyklus ponúkne aj unikátny autorský projekt českého režiséra Jana Němca Nočné hovory s matkou (2001), na ktorom sa Luther kameramansky spolupodieľal. Neskôr so svojím bratom režisérom Miloslavom Lutherom nakrútil filmy Tango s komármi (2009) a Krok do tmy (2014). Komplexnú osobnosť Igora Luthera na záver cyklu predstaví dokumentárny portrét Martina Šulíka