Kino Lumière začína september zodpovednou oslavou svojich narodenín
3. septembra 2020
PDF

Kino Lumière je otvorené aj v čase zložitej epidemiologickej situácie a divákov pozýva na bohatý a rôznorodý program. V dňoch 4. a 5 septembra si pripomenie deväť rokov od svojho znovuotvorenia projekciou dvoch kultových filmov za narodeninové vstupné. V priestoroch kina sa zodpovedne dodržiavajú nariadenia Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sú zhrnuté a zverejnené v tzv. sedmičke bezpečnej a pohodlnej návštevy kina.


TS / 3. september 2020

Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu pod týmto názvom po prvýkrát premietalo 5. septembra 2011. Spočiatku boli verejnosti sprístupnené len dve zo štyroch kinosál na prízemí, program kina tvorili filmy z domácej, európskej i svetovej kinematografie. Kino v čase svojho znovuotvorenia pred deviatimi rokmi nadviazalo na tradíciu Filmového klubu, ktorý v jeho priestoroch vznikol v roku 1976. Víziou jeho dramaturgov bolo ponúkať kvalitnú súčasnú i klasickú kinematografiu, uvádzať premiéry slovenských filmov a stať sa miestom stretnutí nielen divákov s tvorcami. Túto ideu sa kinu darí napĺňať už deväť rokov, vďaka čomu ho vlani navštívil rekordný počet viac ako 120 000 divákov.


Big Lebowski (1998)
Svoje deviate narodeniny Kino Lumière oslávi uvedením dvoch kultových filmov. Pripravená je exkluzívna digitálna projekcia filmu bratov Coenovcov Big Lebowski (1998), ktorá má svojich skalných i stále pribúdajúcich divákov. Hlavným hrdinom tejto kriminálnej komédie je Jeffrey „Dude“ Lebowski, kráľ flákačov, nesmrteľná postava v podaní Jeffa Bridgesa. Životom prechádza pokojným tempom, v svojom charakteristickom župane, až do chvíle, kým sa do jeho bytu vlámu dvaja gangstri a ukradnú mu jeho milovaný koberec. Film Joela a Ethana Coenovcov je plný briskných dialógov a zábavných scén, nakrútený je s nadhľadom a iróniou.

Svojich verných priaznivcov má aj český film Samotári (2000) Davida Ondříčka, ktorý bude pri príležitosti narodenín Kina Lumière uvedený v obnovenej premiére po dvadsiatich rokoch v digitálne reštaurovanej podobe. Ondříčkov film zobrazuje životné peripetie siedmich mladých ľudí vo veľkom meste, ktorí sa pokúšajú praktizovať niečo, čomu sa kedysi hovorilo milostný vzťah, no ocitajú sa v kaleidoskope absurdných situácií. Film sa stal v čase svojho vzniku originálnou generačnou výpoveďou, ktorá zarezonovala s pocitmi divákov natoľko, že jeho hlášky zľudoveli. Od premiéry film videlo už viac ako 600 tisíc divákov a dodnes sa k nemu vracajú. Samotárov aj film Big Lebowski uvedie Kino Lumière za narodeninové vstupné.

Na september Kino Lumière pripravilo program, ktorý osloví divákov rôzneho veku i záujmov. Pokračuje nový cyklus