Záber z filmu Vtáčkovia, siroty a blázni

Slovenské klasické filmy na Midnight Sun Forever
5. júna 2020

Filmový festival vo fínskom meste Sodankylä patrí k tým podujatiam, ktoré sa pre pandémiu presunuli do online priestoru. Do programu festivalu s tohtoročným názvom Midnight Sun Forever (10. – 14. 6. 2020) sú zaradené tiež štyri slovenské klasiky a s nimi spojený masterclass. Pôjde o vôbec prvé uvedenie klasických slovenských filmov na medzinárodnom online filmovom podujatí.

Festival premietne filmy Zmluva s diablom (1967) Jozefa Zachara, Sladký čas Kalimagdory (1968) Leopolda Laholu, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska a Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu. Za ich výberom stojí rešpektovaný filmový historik a kurátor Olaf Möller, ktorý bude mať ku kolekcii slovenských filmov aj online masterclass.

„Spoločným motívom tohto filmového výberu je hravé zaujatie fantastikou. Začína pri pop-gotickej erotike v Zmluve s diablom, prechádza cez takmer rozprávkovú kritiku konzumizmu Sladkého času Kalimagdory a subverzívne poňatú bukoliku Slávnosť v botanickej záhrade až po postapokalyptickú bájku Vtáčkovia, siroty a blázni, hovorí o výbere filmov Möller. „Víly a diabli v nich zápasia o dušu človeka, zatiaľ čo v srdci Európy jedna malá krajina bojuje za svoje právo vydať sa na vlastnú cestu históriou. V týchto filmoch je všetko – nádeje aj ich zmarenie. A ešte oveľa viac: mágia, kúzla, radovánky. Stelesňujú kinematografiu radosti, nech už sú veci akokoľvek temné.“

Podobná prezentácia bola súčasťou festivalu už v roku 2015, keď slovenská retrospektívna sekcia s názvom Master Class on Slovak Cinema divákom predstavila päť filmov: Organ (1964) Štefana Uhra, Kým sa skončí táto noc (1965) Petra Solana, Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera, Ľalie poľné (1972) Ela Havettu a Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka.

Zdroj: TS SFÚ (5. jún 2020)

Web:
https://msfilmfestival.fi/en/

Súvisiace články:
2015: Slovenské archívne filmy zažijú polnočné slnko