Minifestival európskeho filmu sa presúva do online priestoru v Kine doma
18. mája 2020
PDF

Už štrnásty ročník Minifestivalu európskeho filmu, ktorý každoročne prináša do regiónov Slovenska filmy podporené z programu Kreatívna Európa – MEDIA, sa napriek pandemickej situácii tento rok uskutoční v tradičnom májovom termíne. Možné je to vďaka tomu, že jeho organizátori sa rozhodli preniesť ho do online priestoru. Minifestival sa uskutoční v termíne od 21. do 29. mája 2020 v projekte Kino doma a uvedie desať výnimočných európskych filmov. Pozrieť si ich budú môcť diváci po celom Slovensku, premietať sa budú zdarma.


TS / 18. máj 2020

Minifestival európskeho filmu sa koná už po štrnásty raz a za ten čas priniesol do kín už takmer stovku európskych filmov. Jeho aktuálny ročník, podobne ako iné kultúrne podujatia, tiež zasiahli udalosti spojené so šírením koronavírusu, preto sa jeho organizátori v čase zatvorených kín rozhodli preniesť ho do online priestoru. Vďaka tomu sa jeho filmy môžu dostať do každého kúta Slovenska.

„Tento rok sme sa rozhodli, vzhľadom na okolnosti, realizovať festival v online formáte,“ hovorí Vladimír Štric, vedúci kancelárie Creative Europe Desk Slovensko. „Všetky ostatné možnosti sú v tomto okamihu dosť neisté. Nevieme, kedy budú otvorené kiná a v akej forme sa bude premietať. Neviem si ani celkom dobre predstaviť rozstup 2 metre alebo 25 metrov štvorcových v kinosále a, samozrejme, neisté je aj to, či sa do kín hneď vrátia diváci. Online forma umožňuje festival uskutočniť aj s pôvodnou myšlienkou – priniesť kvalitné európske filmy slovenským divákom, hlavne v regiónoch. Aj preto sú premietania zadarmo,“ vysvetľuje.

Prvý ročník podujatia sa uskutočnil v roku 2007 pri príležitosti 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv, „čo sa považuje za prvý praktický krok na ceste vedúcej k vzniku Európskej únie,“ vysvetľuje Štric. „Festival sa konal vo formáte 5×5, teda päť európskych filmov, podporených v programe MEDIA, premietaných v piatich slovenských mestách. Neskôr sa uskutočnil najčastejšie vo formáte 7×7.“ Tento rok jeho organizátori zaradili do výberu desať filmov.


Všetci to vedia (r. Asghar Farhadi, 2018)
Na úvod minifestivalu sa premietne španielska dráma Všetci to vedia (2018) Asghara Farhadiho, dvojnásobného držiteľa Oscara, ktorá pred dvomi rokmi otvárala MFF v Cannes. Španielske teritórium zastúpi aj zatiaľ najautobiografickejší film Pedra Almodóvara Bolesť a sláva (2018) v hlavnej úlohe s Antoniom Banderasom. Do projektu je zaradená tiež provokatívna dráma Oni a Silvio (2018) o Silviovi Berlusconim, zatiaľ posledný film Paola Sorrentina, jedného z najznámejších talianskych režisérov súčasnosti. Dráma Šťastný Lazzaro (2018) tiež talianskej režisérky Alice Rohrwacher, ocenená na MFF Cannes Cenou za najlepší scenár, rozpráva o tom, ako je možné zostať až dojemne dobrý uprostred moderného sveta. Cenu za najlepší scenár a Queer Palmu získal v Cannes aj francúzsky vizuálne podmanivý film Portrét ženy v plameňoch (2019) režisérky Céline Sciamma.