Na blu-ray nosičoch vyšli slovenské klasické filmy Organ a Prípad pre obhajcu

Na blu-ray nosičoch vyšli slovenské klasické filmy Organ a Prípad pre obhajcu
17. decembra 2023
PDF

Slovenský filmový ústav si tohtoročné 60. výročie svojho založenia pripomína počas celého roka prostredníctvom viacerých aktivít. Jednou z nich je aj vydanie kolekcie šiestich filmov zo zlatého fondu slovenskej kinematografie na blu-ray nosičoch. Ide o diela zo 60. rokov minulého storočia, z obdobia rozkvetu slovenskej kinematografie. Prvé dva filmy, Organ (1964) Štefana Uhra a Prípad pre obhajcu (1964) Martina Hollého, sa v týchto dňoch dostávajú k divákom.

Dramatický príbeh Organ sa odohráva v malom slovenskom meste v období vojnovej Slovenskej republiky. Jej hrdinom je mladý poľský vojnový zbeh Felix, nadaný organista, ktorý sa ukrýva pred fašistami vo františkánskom kláštore. Pre svoje nadanie sa dostane do konfliktu s miestnym regenschorim, obmedzeným v ľudských aj duchovných hodnotách. Toto stretnutie talentu a krásy s ľudskou malosťou vyústi do závisti a zloby a Felix sa z dočasného duchovného úkrytu dostáva späť do vojnového ohrozenia. Organ je po Slnku v sieti (1962) druhým spoločným filmom trojice: režisér Štefan Uher, scenárista Alfonz Bednár a kameraman Stanislav Szomolányi. Príbeh o ukrývaní poľského vojnového zbeha – organistu využili tvorcovia na metaforický obraz o vzťahu systému a jednotlivca, duchovnej krásy a svetskej moci. Film bol na 18. medzinárodnom filmovom festivale Locarno ocenený Osobitnou cenou poroty.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je SFU_6x60_pripad_pre_obhajcu.jpg

Na blu-ray nosiči v týchto dňoch vyšla aj psychologická dráma z prostredia súdnictva Prípad pre obhajcu. Jej ústredným motívom je prípad znásilnenia a vraždy štrnásťročného dievčaťa, z ktorých je obvinený pätnásťročný chlapec. Jeho obhajca sa ho snaží na základe nezrovnalostí v súdnom spise dostať z podozrenia a následného odsúdenia. Snímka predstavuje druhý režisérsky počin Martina Hollého, nakrútil ju po debute Havrania cesta (1962). Digitálne reštaurovaný film Prípad pre obhajcu mal vlani svetovú premiéru na prestížnom festivale klasických filmov Lumiére v Lyone, ktorý patrí k najdôležitejším a najrešpektovanejším podujatiam v oblasti prezentácie klasických filmových diel svetovej kinematografie. „Prípad pre obhajcu Martina Hollého nakrútený v monumentálnom širokouhlom formáte kameramanom Karolom Krškom je kritikou justičných praktík, obžalobou systému, ktorý vykonštruoval politické procesy v Československu v 50. rokoch minulého storočia za účelom nemilosrdného upevnenia moci vládnucej komunistickej strany v zakladateľskom období ľudovodemokratického režimu,” povedal pri tejto príležitosti o filme riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ Rastislav Steranka. Podľa neho „tento nadčasový film poukazuje na akýkoľvek politický systém, ktorý vládne hrubou silou“.

Blu-ray nosiče Organ aj Prípad pre obhajcu sú súčasťou kolekcie šiestich filmov, ktoré vydáva SFÚ pri príležitosti tohtoročného 60. výročia svojho založenia. Nasledovať ich budú snímky Boxer a smrť (1962) Petra Solana, Kristove roky (1967) Juraja Jakubiska, Pieseň o sivom holubovi (1961) Stanislava Barabáša a dokumentárny film Dušana Hanáka Obrazy starého sveta (1972). Aktuálne vydané filmy majú titulky slovenské, anglické a slovenské pre nepočujúcich, obsahujú aj audiokomentár pre nevidiacich a kúpiť si ich je možné za 8,90 eur v predajni a na e-shope SFÚ Klapka.sk.

Informácie o filme a blu-ray nosiči Organ (1964), r. Štefan Uher: e-shop Klapka.sk / SK CINEMA

Informácie o filme blu-ray nosiči Prípad pre obhajcu (1964), r. Martin Hollý: e-shop Klapka.sk / SK CINEMA


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 5710 1542, simona.notova@sfu.sk