Na Fest Anča pokrstia DVD s filmami Jaroslavy Havettovej, prvej dámy animovaného filmu

Na Fest Anča pokrstia DVD s filmami Jaroslavy Havettovej, prvej dámy animovaného filmu
27. júna 2022
PDF

Režisérka, výtvarníčka a animátorka Jaroslava Havettová sa považuje za prvú dámu slovenského animovaného filmu. Pri príležitosti jej tohtoročných 80. narodenín vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) na DVD kolekciu jej filmov vrátane vrcholného diela Údel (1988), za ktoré získala Strieborného medveďa na Berlinale. Krst DVD sa uskutoční v sobotu 2. júla 2022 na 15. medzinárodnom festivale animácie Fest Anča v Žiline za osobnej účasti režisérky.


TS / 27. jún 2022

Jaroslava Havettová patrí k významným osobnostiam slovenskej animovanej tvorby. O vydaní jej krátkych filmov sme uvažovali už dlhší čas,“ hovorí Lea Pagáčová z Audiovizuálneho informačného centra SFÚ, ktorá sa venuje prezentácii slovenskej krátkometrážnej tvorby. „Režiséra Viktora Kubala totiž poznajú takmer všetci, jeho tvorba je tak rozsiahla, že ľahko zatienila ostatných. Hoci je slovenská animácia podstatne skromnejšia napríklad v porovnaní s českou, nájdeme v nej bohatý kreatívny a autorský potenciál. Výnimkou nie je ani Jaroslava Havettová, ktorá stála už pri jej formovaní v 60. rokoch a tvorbe sa potom s jednou dlhšou prestávkou venovala kontinuálne.“

DVD predstavuje prierez tvorbou Jaroslavy Havettovej z dvoch desaťročí jej pôsobenia na Slovensku – od raných autorských začiatkov v 60. rokoch až po jej mimoriadne plodné obdobie v 80. rokoch minulého storočia. Ide o kľúčové tituly Jaroslavy Havettovej, vo výbere ôsmich filmov sú zastúpené ukážky rôznych animátorských techník a postupov, ktoré zjednocuje osobitý výtvarný rukopis. Za tematickou pestrosťou filmov sa zároveň ukrýva pozoruhodné myšlienkové posolstvo.

Kolekcia obsahuje videoklip s popartovými motívmi Pieseň k skladbe od Heleny Vondráčkovej a Waldemara Matušku a nadčasové dielo Socha sprevádzané komentárom Mariána Labudu, ktoré kritizuje dogmatikov presadzujúcich ideologické klišé bez ohľadu na realitu – oba filmy pochádzajú z roku 1969. Na DVD sa nachádza aj film Kým sa ucho neodbije (1971) inšpirovaný habánskou keramikou a slovenskými porekadlami s hudbou Pavla Hammela a Mariána Vargu, snímka Kontakty (1980) so sugestívnymi obrazmi absurdných a bezvýchodných tragédií s hudbou Deža Ursinyho či spoločensky kritický Posledný kameň (1982), ktorý spolurežírovala s Júliusom Hučkom. Motívy ako kríza hodnôt, zneužitie dôvery a obetavosti spracovala vo filmoch Pomóóóc! (1985) či Prečo máme radi sliepky (1986). Kolekciu na DVD uzatvára Havettovej vrcholné dielo – experimentálna filmová koláž Údel (1988). Film o nikdy nekončiacom stereotype získal niekoľko prestížnych ocenení, vrátane Strieborného medveďa z festivalu Berlinale.

Filmy Jaroslavy Havettovej sú aktuálne aj dnes. „Vyznačujú sa osobitou poetikou. Venujú sa morálnym témam, osudovosti, obetavosti či postaveniu jednotlivca v spoločnosti. Skúmajú individuálne rysy hrdinu a prepájajú ich so všeobecnými problémami doby. Havettovej filmy ukazujú, že kvalitným dielam roky neuberajú na sile, vtipe či aktuálnosti a pritom ich nájdeme aj v domácej produkcii,“ vysvetľuje Pagáčová prínos tvorby Jaroslavy Havettovej. Prezentácia DVD spojená s projekciou filmov za osobnej účasti režisérky sa uskutoční na festivale Fest Anča. Ide o jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film predovšetkým pre dospelého diváka s už pätnásťročnou tradíciou, ktorý zvyšuje povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme.

„Keďže tohtoročnou témou festivalu sú Ženy v animácii, je nemysliteľné nevenovať pozornosť silným ženským hlasom v našej animácii, kde má svoje nezastupiteľné miesto práve Jaroslava Havettová, prvá dáma slovenského animovaného filmu,“ zdôvodňujú zaradenie prezentácie Havettovej tvorby do programu Fest Anče riaditeľka festivalu Ivana Sujová a programový dramaturg Jakub Spevák. „Jej dlhoročná tvorba potvrdzuje, že nie je len veľmi vnímavou pozorovateľkou, ale aj dôležitou osobnosťou v kontexte slovenského animovaného filmu. Sme veľmi radi, že si môžeme pripomenúť jej celoživotné dielo za jej osobnej účasti. Havettovej tvorbu možno dokonca vnímať ako akýsi predvoj ženského prúdu, ktorý sa začal na Slovensku výraznejšie formovať až po roku 1989. Taktiež máme nesmiernu radosť z toho, že Slovenský filmový ústav vydáva DVD s tvorbou pani Havettovej, ktorá si zaslúži patričnú pozornosť a je pre nás poctou pokrstiť ho práve na Fest Anči.“

DVD Jaroslava Havettová. Výber z tvorby obsahuje osem filmov, titulky má slovenské, anglické a slovenské pre nepočujúcich, ako aj audiokomentár pre nevidiacich. Jeho súčasťou je dvojjazyčný booklet s textom o Jaroslave Havettovej od režiséra, dramaturga a publicistu Rudolfa Urca, ktorý stál pri všetkých kľúčových osobnostiach slovenskej animovanej tvorby, obsahuje tiež rozhovor s režisérkou, ktorý viedol publicista Maroš Brojo v rámci projektu FTF VŠMU Oral history. DVD bude v predaji na festivale Fest Anča za zvýhodnenú cenu 6 eur spolu s ďalšími produktmi z vydavateľstva SFÚ zameranými na animovaný film. V rámci industry programu festivalu sa uskutoční aj prezentácia činnosti Národného kinematografického centra SFÚ, najmä oddelenia filmových podujatí a Audiovizuálneho informačného centra s dôrazom na projekty prezentácie slovenskej kinematografie, ako aj na spoluprácu so slovenskými filmármi a zahraničnými partnermi. 15. Fest Anča sa koná od 30. júna do 3. júla 2022 v Žiline.

DVD finančne podporil Audiovizuálny fond.

Krst DVD na 15. Fest Anča

Filmografia Jaroslavy Havettovej

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk