Na filmovom festivale v Krakove sa predstavia dva slovenské dokumenty vo svetovej premiére
25. mája 2022
PDF

Krakovský filmový festival je jedným z najstarších podujatí venovaných dokumentárnej, animovanej a krátkometrážnej hranej tvorbe. Tento rok má naša kinematografia na festivale početne silné zastúpenie, spomedzi jedenástich slovenských filmov v programe budú v súťažných sekciách  uvedené dve snímky vo svetovej a jedna v európskej premiére. 62. ročník festivalu sa začne v nedeľu 29. mája a potrvá do 12. júna.


TS / 25. máj 2022

V medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov bude Slovensko reprezentovať biografický dokument Katedrála (2022) režiséra Denisa Dobrovodu. Film rozpráva príbeh španielskeho mnícha Justa Gallega, ktorý sa po vylúčení z kláštora rozhodol, že svoj život zasvätí Bohu tým, že svojpomocne postaví katedrálu v zabudnutej dedine Mejorada del Campo pri Madride. Do tejto súťaže je zaradený aj kreatívny dokument Fragile Memory (2022), v ktorom mladý ukrajinský filmár Ihor Ivanko rozpráva príbeh svojho starého otca, ukrajinského kameramana Leonida Burlaku a jeho nepublikovaných diel objavených v zabudnutom kufri. Oba filmy sa na festivale predstavia vo svetovej premiére. Okrem nich sú do súťaže dokumentárnych filmov zaradené aj dokumenty Láska pod kapotou (2021) Mira Rema a Rekonštrukcia okupácie (2021) Jana Šikla.

Dva slovenské filmy sa dostali aj do medzinárodnej súťaže krátkych filmov. V európskej premiére bude uvedený poetický film Barbory Berezňákovej Strigov (2022), ktorý sa zaoberá otázkami smrti a života. O cenu sa bude uchádzať aj film Milý tati (2021), v ktorom režisérka Diana Cam Van Nguyen vykreslila vzťah dcéry a otca. Do súťaže hudobných dokumentov DocFilmMusic je zaradená dokumentárna opera Kapr (2022) Lucie Královej o takmer neznámom českom hudobnom skladateľovi, inovátorovi a experimentátorovi Janovi Kaprovi.

Kolekciu slovenských filmov v programe krakovského festivalu dopĺňajú snímky z nesúťažných sekcií. V sekcii pre deti a mládež sa premietne animovaný film Myši patria do neba (2021) Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka a hraný rodinný film Martin