Na medzinárodnom filmovom trhu Sunny Side of the Doc sa zúčastnia aj štyri slovenské projekty

Na medzinárodnom filmovom trhu Sunny Side of the Doc sa zúčastnia aj štyri slovenské projekty
16. júna 2021
PDF

Medzinárodný filmový trh pre dokumentárny film Sunny Side of the Doc, ktorý sa tradične koná vo francúzskom prístavnom meste La Rochelle, má v Európe vybudované dobré renomé. Jeho aktuálny 32. ročník sa uskutoční online v termíne od 21. do 24. júna 2021, tentoraz bude zameraný na kinematografiu strednej a východnej Európy. So svojimi projektmi sa ho zúčastnia štyria slovenskí producenti a producentky, Slovenský filmový ústav (SFÚ) na trhu zabezpečuje aj virtuálny pavilón.


TS / 16. jún 2021

„Filmový trh Sunny Side of the Doc je už vyše tridsať rokov dôležitým miestom pre dokumentárnu kinematografiu. Producenti a producentky z celého sveta sa tu stretávajú so zástupkyňami a zástupcami televízií, fondov či sales agentov, aby nadväzovali a utvrdzovali spolupráce a partnerstvá. Preto sme sa spolu s partnermi rozhodli pomôcť zviditeľniť vybrané filmové projekty i celé slovenské audiovizuálne prostredie,“ približuje pozadie spolupráce s organizátormi filmového trhu Tomáš Hudák zo Slovenského filmového ústavu, koordinátor slovenskej účasti na podujatí. SFÚ spolu s českými organizáciami – Asociáciou producentov v audiovízii (APA) a s Inštitútom dokumentárneho filmu (IDF) organizujú slovensko-českú delegáciu, ktorá sa aktuálneho ročníka filmového trhu zúčastní.

Do medzinárodného povedomia sa vďaka Sunny Side of the Doc dostanú štyri pripravované slovenské dokumentárne projekty. Ich producenti a producentky sa zúčastnia tzv. „matchmakingu“, vďaka ktorému absolvujú individuálne stretnutia so zástupcami sales agentov. Sú medzi nimi film Dežo Hoffmann – fotograf Beatles, ktorý v spoločnosti Trigon Production režijne pripravuje Patrik Lančarič, Hranice vernosti režisérky Diany Fabiánovej, ktorý vzniká v spoločnosti Arina, ďalej film Obeta Denisa Dobrovodu zo spoločnosti Kolsa Films SK a napokon film Šťastný človek režisérky Sone Gyárfáš Lutherovej, ktorý realizuje spoločnosť Azyl Production. „Dokumentárne filmy vznikajú čoraz častejšie v medzinárodných koprodukciách,“ vysvetľuje situáciu v slovenskej kinematografii Tomáš Hudák a pokračuje, že „naším cieľom je preto vytvoriť aktivity šité na mieru slovenským projektom zúčastňujúcim sa trhu a pomôcť tak ich producentom a producentkám nájsť takých medzinárodných partnerov, s ktorými budú vedieť realizovať svoju tvorivú víziu a úspešne dokončia svoje projekty.“

Na podporu prezentácie slovenskej kinematografie sa počas podujatia uskutočnia i ďalšie aktivity. Jednou z nich bude účasť na panelovej diskusii pod názvom Stretnutie so stredo- a východoeurópskou delegáciou (Meet the Central & Eastern European Delegation), ktorej cieľom je predstaviť producentské prostredie a možnosti koprodukovania s krajinami regiónu, teda aj Slovenska. Slovenskou reprezentantkou v diskusii bude producentka Silvia Panáková. „Slovenské filmové prostredie možno stále nie je pre zahraničie natoľko známe, ako by sme chceli, preto sa snažíme upriamiť pozornosť nielen na zaujímavé projekty či na vysoko kvalifikovaných producentov a producentky, ale aj na inštitucionálne zázemie, o ktoré sa môžu záujemcovia oprieť,“ uzatvára Hudák.

Slovenský filmový ústav zároveň bude mať na podujatí virtuálny pavilón, kde môžu záujemcovia nájsť informácie o slovenských filmoch, filmovom prostredí a o SFÚ, rovnako budú mať možnosť spojiť sa s našimi účastníkmi trhu. K dispozícii bude aj online katalóg dokumentárnych projektov zo strednej a východnej Európy so základnými údajmi aj o slovenských projektoch na aktuálnom ročníku podujatia.

Počas filmového trhu Sunny Side of the Doc sa uskutoční i prvý z troch workshopov programu Ex Oriente Film určeného na vývoj dokumentárnych projektov, ktorý organizuje český Inštitút dokumentárneho filmu. Za slovenskú kinematografiu sa ho zúčastnia tvorcovia pripravovaného filmu Pokiaľ ja žijem, ktorý v réžii Romana Ďuriša realizuje spoločnosť Bright Sight Pictures.

x x x

Viac informácií o slovenských projektoch v tzv. „matchmakingu“ filmového trhu Sunny Side of the Doc na stránke AIC SFÚ:

Dežo Hoffmann – fotograf Beatles, r. Patrik Lančarič

Hranice vernosti, r. Diana Fabiánová

Obeta, r. Denis Dobrovoda

Šťastný človek, r. Soňa Gyárfáš Lutherová

Informácie o filmovom trhu Sunny Side of the Doc – oficiálna stránka

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk