Záber z filmu Polnočná omša

Na Noir Film Feste na hrade Český Šternberk sa premietnu dva slovenské filmy
23. augusta 2023
PDF

Vo štvrtok 24. augusta sa na hrade Český Šternberk začne každoročná prehliadka noir filmov Noir Film Fest. V jej tohtoročnom programe sa premietnu aj dve slovenské snímky Prípad pre obhajcu (1964) Martina Hollého a Polnočná omša (1962) Jiřího Krejčíka. Projekcia Krejčíkovho  filmu bude zároveň spojená s prezentáciou filmu na DVD nosiči. Festival potrvá do nedele 27. augusta.


TS / 23. august 2023

Prehliadka predstavuje film noir, špecifický fenomén svetovej kinematografie. Organizátori do programu zaradili klasické filmy noir z hollywoodskych štúdií z obdobia 40. a 50. rokov minulého storočia, ale aj neskoršie diela z rôznych kútov sveta, ktoré sa za film noir považujú vďaka svojmu vizuálnemu štýlu. Ide o unikátnu filmovú prehliadku, ktorej charakter umocňuje aj miesto konania v  netradičných hradných priestoroch. Filmy sú tento rok rozdelené do deviatich sekcií.

Psychologická dráma z prostredia súdnictva režiséra Martina Hollého Prípad pre obhajcu sa premietne v sekcii Československý noir. Jej ústrednou témou je vyšetrovanie znásilnenia a vraždy štrnásťročného dievčaťa, z ktorých je obvinený 15-ročný chlapec. Obhajca, ktorého stvárňuje Štefan Kvietik, sa na základe nezrovnalostí v súdnom spise snaží dokázať jeho nevinu. „Dôležitejšia než vyšetrovacia rovina je v tomto psychologickom filme reflexia zmien pomerov v slovenskom súdnictve a to, ako jednotliví aktéri konajú v hraničných situáciách a ako sa stavajú k svojim minulým a súčasným činom,“  hovorí zostavovateľka sekcie Veronika Zýková. V minulom roku festival uviedol Hollého film Balada o siedmich obesených (1968), na oboch snímkach režisér spolupracoval so scenáristom Tiborom Vichtom.