Na Týždni slovenského filmu sa premietne film Punk je hned! so živým hudobným sprievodom
3. decembra 2020
PDF

Prehliadka Týždeň slovenského filmu pokračuje naživo. Jej filmová časť sa pre pandemickú situáciu a z dôvodu zatvorenia kín v októbri presunula do online priestoru, no po uvoľnení opatrení, počas ktorých dostali aj kiná možnosť opäť premietať, sa v termíne od 7. do 11. decembra 2020 uskutočnia jej sprievodné podujatia. V bratislavskom Kine Lumière sú pripravené panelové diskusie venované súčasnej kinematografii, odovzdávanie Ceny Petra Mihálika i špeciálna projekcia Slnkom v sieti oceneného filmu Punk je hned!


TS / 2. december 2020

„Ešte vo februári tohto roka bol sprievodný program veľmi bohatý. Začínal už o desiatej dopoludnia a končil v noci. V redukovanej podobe sme ponechali aspoň tie klasické podujatia,“ hovorí programový dramaturg Týždňa slovenského filmu Miro Ulman. Už tradične sa uskutočnia štyri panelové diskusie zamerané na hodnotenie slovenskej audiovizuálnej tvorby za uplynulý rok. Zamerané budú na hraný, dokumentárny a animovaný film, súčasťou panelovej diskusie venovanej filmovej vede a kritike bude aj okrúhly stôl na tému Praktická filmová veda: Projekt ABECEDÁR ako otváranie priestorov. Všetky „štyri hodnotiace panely bude moderovať, rovnako ako počas predchádzajúcich rokov, filmová a literárna teoretička a vysokoškolská pedagogička Jelena Paštéková,“ dopĺňa Ulman.

Cena Petra Mihálika pre Martina Slivku in memoriam

Súčasťou Týždňa slovenského filmu je pravidelne odovzdávanie Ceny Petra Mihálika za prínos v oblasti filmovej vedy, ktorú tento rok získa Martin Slivka in memoriam. Aj tento rok jej bude predchádzať seminár o ocenenej osobnosti pod názvom Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy. Počas seminára vystúpia pod vedením filmovej teoretičky a historičky Evy Filovej viacerí rečníci, ktorí zhodnotia tvorbu tohto významného slovenského režiséra, scenáristu, dramaturga, filmového teoretika, priekopníka tzv. etnografickej línie slovenského dokumentarizmu, alebo prispejú so živou spomienkou. Medzi inými aj scenárista Ondrej Šulaj, dokumentaristi Mario Homolka, Tomáš Hučko alebo Marek Kuboš, filmový historik Václav Macek a mnohí ďalší, videopríhovor bude mať Slivkov generačný spolupútnik, kameraman Alexander Strelinger.

Tvorbu Martina Slivku pripomenú dve filmové pásma. V prvom bloku budú uvedené jeho krátke filmy Národný umelec Karol Plicka (1970) a Voda a práca (1963) zo zbierok Slovenského filmového ústavu i dokument Ľudovít Fulla (1972) a tretia časť seriálu Deti vetra s názvom  … spriaznili sa s kovom (1990) z archívu RTVS. Druhý blok ponúkne dokumentárny film Martina Šulíka Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy (2007), ktorý je nielen spomienkou na Slivku prostredníctvom rozprávania jeho blízkych a spolupracovníkov, ale i pokusom poodhaliť tajomstvo jeho bohatého života a tvorby.

Krst zborníka Rudolf Urc – tvorca a interpret histórie

Počas týždňového podujatia sa uskutoční aj krst zborníka Rudolf Urc – tvorca a interpret histórie, ktorý pozostáva z príspevkov z vlaňajšieho seminára o Urcovi organizovaného pri príležitosti odovzdania Ceny Petra Mihálika. Publikácia je súborom odborných štúdií a spomienkových textov a mapuje Urcov filmársky, dramaturgický, pedagogický, publicistický, teoretický a historiografický prínos v oblasti dokumentárneho a animovaného filmu. Súčasťou knihy je aj rozsiahly rozhovor s Rudolfom Urcom z projektu Oral history a autorská štúdia Rudolfa Urca o jeho stratenom filme Osudné dni. Publikáciu do