Rozhovor s Mirou Fornay

Rozhovor s Mirou Fornay
8. februára 2024

Mira Fornay doteraz nakrútila štyri celovečerné filmy a 14 krátkych filmov. Študovala réžiu na FAMU v Prahe a na Národnej filmovej a televíznej škole v Beaconsfielde pri Londýne. Jej druhý celovečerný film Môj pes Killer (2013) sa premietal v súťaži na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame, kde získal cenu Tiger Award. Film ďalej získal cenu Slnko v sieti v kategóriách najlepší scenár, najlepšia réžia a najlepší film a bol oficiálnym slovenským príspevkom na Oscara. Po tom, ako minulý rok získala za svoj film Mimi Hlavnú cenu medzinárodnej poroty Generation Kplus sa vracia do Berlína s novým projektom Otoč králika!, s ktorým sa zúčastní podujatia Berlinale Co-Production Market 2024.

O čom je tvoj pripravovaný film? Čo ťa k nemu inšpirovalo?

Ide o dystopický príbeh lásky, ktorý sa odohráva v roku 2052. Hlavná hrdinka – mladá právnička Leila bojuje za slobodu voľby. Sloboda je základná ľudská potreba a my ju v Európe považujeme za samozrejmosť. Môj nový film bude o ľuďoch, čo sa rozhodli žiť inak, no nie sú to celebrity či slávni ľudia. V tomto zmysle sú obyčajní. Bude to síce dráma, no hlavná postava má veľmi odzbrojujúci humor. Asi aj preto, že ide o môj najosobnejší film.

Tvoj predchádzajúci film Mimi mal štylizáciou aj príbehom bližšie k realizmu, Otoč králika! však zasadzuješ do budúcnosti. Prečo si sa tak rozhodla?

Zostanem verná autenticite ako pri predchádzajúcich filmoch, lebo túto kvalitu považujem pri autorskom filme za najdôležitejšiu kvalitu. Určite to zas ako všetky moje predchádzajúce filmy bude minimalistické a zároveň dynamické kino. Budúcnosť som zvolila zámerne, lebo podľa mňa o 28 rokov sa veľa nezmení v podstate ľudstva (asi bude plno nových technológii, ktoré si budú môcť dovoliť najbohatšie vrstvy na planéte), no cítim, že ak nezmeníme nič v našom správaní voči planéte a neprijmú sa jasné zákony na ochranu prírody hneď teraz, tak to bude veľmi smutné. A podľa mňa sa ešte teraz veci dajú zmeniť k lepšiemu.

Aké sú očakávania od účasti na podujatí Co-Production Market?

Viktor Schwacz (producent, CINEART TV Prague): Mira má opäť jasnú autorskú víziu a silnú tému s veľkým koprodukčný potenciálom. Preto veríme, že stretneme vhodných partnerov práve na koprodukciu ako aj potencionálnych partnerov z world sales a filmovej distribúcie.

Mira Fornay: Som za toto celé ako autorka nesmierne vďačná a hlavne verím, že nám táto nominácia a účasť pomôže zafinancovať tento film rýchlejšie ako moje predchádzajúce filmy aj na domácej pôde.

Otoč králika!
Berlinale Co-Production Market – Berlinale Directors

Žáner: dystopická lovestory
Predpokladaný rok uvedenia: 2025
Réžia a scenár: Mira Fornay
Produkcia: MIRAFOX (SK), CINEART TV Prague (CZ)
Producenti: Mira Fornay, Viktor Schwarcz, Natália Pavlove
Synopsa: 2052: Leila musí „získať“ dieťa. Keď neuspeje, stratí slobodu ako aj možnosť byť so svojou láskou Gáborom.