Slávnosť krátkeho filmu láka na filmové talenty, ale aj na mená ako Ch. Akerman či J. Mekas

Slávnosť krátkeho filmu láka na filmové talenty, ale aj na mená ako Ch. Akerman či J. Mekas
7. decembra 2022
PDF

Slávnosť krátkeho filmu sa po dvoch rokoch pandemických opatrení vracia do kina. V termíne od 9. do 10. decembra sa v A4 – priestore pre súčasnú kultúru uskutoční oslava krátkeho filmu, počas ktorej budú uvedené štyri kurátorsky pripravené filmové bloky. Navyše, filmy slovenských filmárov a filmárok budú môcť diváci vidieť aj v Lučenci, Trnave, Bardejove a Liptovskom Mikuláši.


TS / 2. december 2022

Slávnosť krátkeho filmu sa po prvý raz uskutoční mimo Kina Lumière, ktoré šesť rokov poskytovalo krátkym filmom bezpečný domov. „Sme zvedavé, čo nám táto zmena môže priniesť a tešíme sa do nového priestoru Kina Inak, ktoré sídli v A4 – priestore pre súčasnú kultúru. Kino Inak máme osobne veľmi rady a myslím, že zdieľame rovnaké poslanie – prinášať odvážne filmy, ktoré bežne v kine neuvidíte,“ hovorí Soňa Balážová zo združenia Disco Sailing, ktoré Slávnosť krátkeho filmu organizuje.

Piatok bude patriť domácej filmovej tvorbe. Program otvára trandičný ýber krátkych filmov nastupujúcej generácie slovenských filmárov a filmárok, o ktorých budeme pravdepodobne ešte počuť – Peter S. Kološ, Šefánia Lovasová, Kristína Žilinčárová a Kristián Grupač. Piatkovú oslavu zakončíme krehkým príbehom z juhu Slovenska Nablízku v réžii Moniky Mahútovej. Éva Bandor, Mária Ševčíková a Mário Houdek vás v tomto absolventskom filme očaria.

V sobotu pokračujeme výberom krátkych filmov Girls in Film, ktorý vzniká v spolupráci s platformou Girls in Film Prague. V bloku uvedieme nastupujúcu generáciu odvážnych filmárok, ktoré na seba upozornili počas festivalov v Cannes, Sundance či v Locarne. Slávnosť zavŕšime intuitívnym hľadaním akurátne uvareného žĺtku vo filmovom dialógu medzi Katarínou Poliačikovou a Sašou Gabrižovou. V bloku uvedieme aj filmy Chantal Akerman či Jonasa Mekasa, ktoré ste pravdepodobne na Slovensku nemali možnosť nikdy vidieť.

Slávnosť krátkeho filmu 2022 finančne podporili Nadácia mesta Bratislavy a Fond Lita. Podujatie vzniká v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a Filmovou a televíznou fakultou Vysokej školy múzických umení. Veľká vďaka patrí kurátorskému tímu Girls in Film Prague a platforme ishorts. Slávnosť krátkeho filmu organizuje a kurátorsky zastrešuje občianske združenie Disco sailing. Podujatie sa na Slovensku koná už po siedmy raz.

Slávnosť krátkeho filmu nadväzuje na podujatie, ktoré vzniklo vďaka medzinárodnej iniciatíve Deň krátkeho filmu. Tá prináša do rôznych kútov sveta krátke filmy v rozličných podobách a formách. Toto podujatie sa spravidla koná 21. decembra, v najkratší deň v roku, ktorý je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu.

Detailný program podujatia Slávnosť krátkeho filmu

Oficiálna stránka podujatia Slávnosť krátkeho filmu

Predpredaj vstupeniek na podujatie

Program podujatia mimo Bratislavy

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk