Slávny Rím Federica Felliniho exkluzívne uvedie Kino Lumière v digitálne reštaurovanej podobe
21. januára 2020
PDF

Len na jedinej projekcii bude možné v Kine Lumière vidieť snímku Rím (1972) Federica Felliniho v digitálne reštaurovanej podobe. Premietne sa pri príležitosti januárového 100. výročia narodenia tohto významného talianskeho režiséra s osobitým filmovým rukopisom. Podujatie je súčasťou projektu Znovuobjavené filmové klenoty, ktorého zámerom je predstaviť filmový archív Cineteca di Bologna a upozorniť na dôležitosť reštaurovania a digitalizácie klasických diel. Projekcia sa uskutoční v pondelok 27. januára o 19.30 hod.


TS / 21. január 2020

Taliansky režisér Federico Fellini je jedným z najväčších a najvplyvnejších tvorcov svetovej kinematografie, jeho filmy sú výnimočné pre svoju obraznosť a spôsob rozprávania. Rím je v jeho tvorbe špecifický, Fellini sa v ňom vyznáva z lásky k mestu a jeho obyvateľom, k mestu plnému kontrastov a histórie. Svoju poctu Rímu vyjadruje prostredníctvom voľne prepojených epizód. Film je kombináciou dokumentárnych pasáží a snových vízií, mozaikou obrazov, faktov a fantázie, ktorými divákov sprevádza chlapec prichádzajúci do legendárneho mesta z Rimini, mladý muž, pohltený pulzujúcim životom, a nakoniec filmár usilujúci sa zachytiť jedinečnú atmosféru mesta.

„Mesto Rím tu nie je Rímom, ale je to Fellini maskovaný tehlami, mínometmi a zrúcaninami. Fellini, ktorý nenájde cestu medzi telom a dušou a nemôže nájsť spojenie medzi mladosťou a svojím významom,“ vyjadril sa o Felliniho filme Rím svetoznámy americký filmový kritik Roger Ebert. „Jeho darom je nakrúcať  filmy, kde je všetko jasné a zároveň nič nie je jednoduché. To bola dilema, ktorej čelil aj Felliniho predstaviteľ vo filme 8 ½. Nemohol nájsť zmysel svojho života. Je to dilema, ktorej čelíme všetci každý deň.“ Film mal v čase svojho vzniku premiéru na MFF v Cannes, bol aj talianskym kandidátom na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film, hoci sa do úzkeho výberu nedostal. V Kine Lumière sa bude premietať v digitálne reštaurovanej podobe, do ktorej bol spracovaný laboratóriami L‘Immagine Ritrovata v Bologni.

Projekcia filmu Rím v bratislavskom Kine Lumière je prvým z troch podujatí projektu Znovuobjavené filmové klenoty, ktorý pre slovenských divákov pripravili Taliansky kultúrny inštitút a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Cieľom je predstaviť činnosť talianskeho filmového archívu Cineteca di Bologna. „Ide o jeden z najdôležitejších filmových archívov Európy,“ hovorí Vanda Vacvalová zo SFÚ, koordinátorka projektu. „Cineteca di Bologna je moderný filmový archív s rozsiahlym odborným záberom a mnohými činnosťami smerujúcimi k šíreniu filmového dedičstva talianskej a svetovej kinematografie. Prezentácia univerzálnosti tejto inštitúcie pred slovenským publikom bude určite zaujímavou inšpiráciou a kultúrnym prínosom pre odbornú aj širokú verejnosť.“