Slovenská premiéra oceňovaného dokumentu o Astorovi Piazzollovi
13. apríla 2021
PDF

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie v spolupráci s Kinom Lumière pozývajú na online uvedenie filmu argentínskeho režiséra Daniela Rosenfelda The Years of the Shark / Roky žraloka / už túto nedeľu 18. 4. 2021 o 20:20 hod.


TS / 13. apríl 2021

V roku 2021 si hudobný svet pripomína 100 rokov od narodenia génia argentínskeho tanga, hráča na bandoneóne a skladateľa Astora Piazzollu (1921 – 1992), ktorý vo svojom „novom tangu“ (Tango Nuevo) dokázal spojiť temperament juhoamerickej hudby, sofistikovanosť európskych klasických kompozícií a spontánnosť jazzu. Po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi, Stravinskom a Bachovi sa medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie rozhodol venovať viacero podujatí práve Piazzollovi, ktorého tvorba je postavená na zbližovaní rôznych hudobných tradícií a hľadaní nových ciest v umení a ktorého hudbu rovnako obdivovali klasickí (Yo-Yo Ma, Gidon Kremer, Kronos Quartet), jazzoví (Gerry Mulligan, Gary Burton, Al Di Meola a ď.) i rockoví (Sting) hudobníci a inšpirovala aj scénu elektronickej tanečnej tvorby (Gotan Project).

Piazzollova hudba ma fascinuje spojením tradičného a nového, ktoré pôsobí úplne prirodzene. Dokáže byť bezprostredná i rafinovaná, je to hudba, ktorá je klasická i avantgardná, nestratila temperament tanga, z ktorého vychádza, no súčasne núti k sústredenému počúvaniu. Aj po sto rokoch, ktoré uplynuli od skladateľovho narodenia, stále oslovuje nové generácie umelcov i publika. Je to hudba, ktorej kvality sú Konvergenciám veľmi blízke. Som rád, že sa do Piazzollovej hudby môžeme tento rok ponoriť hlbšie,“ povedal umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták.  

Roky žraloka

Mali by ste poznať celú pravdu. Môžem vám porozprávať anjelskú verziu, ale tá nie je pravdivá. Môj príbeh v sebe mieša diabla aj anjelov so štipkou krutosti. Ak to chcete v živote niekam dotiahnuť, musíte mať z každého trochu.
Astor Piazzolla

Úvodné podujatie festivalu dedikovaného Piazzollovi pripravili Konvergencie v spolupráci s Kinom Lumière. V nedeľu 18. apríla o 20:20 si bude možné v slovenskej online premiére pozrieť oceňovaný dokument The Years of the Shark (Roky žraloka) režiséra Daniela Rosenfelda, ktorý použil archívne záznamy,