Slovenské filmy pre deti nominované na cenu ECFA

Slovenské filmy pre deti nominované na cenu ECFA
7. februára 2023

Európska asociácia filmov pre deti (ECFA) ocení počas Berlinale najlepšie filmy za rok 2022 v troch kategóriách. Nominované sú aj dva slovenské koprodukčné filmy – letná komédia Ako som sa naučila lietať v kategórii Hraných filmov a poetický animovaný film Zuza v záhradách v kategórii Krátkych filmov. O víťazoch rozhodnú členovia asociácie a ceny udelia 18. februára 2023 počas Berlinale.

Rodinný film Ako som sa naučila lietať (r. Radivoje Andrić) ukazuje, ako zdanlivo nudná dovolenka s dvoma starými dámami obráti život 12-ročnej Sofie naruby. Na idylickom stredomorskom ostrove prvýkrát v živote pobozká chlapca, zbližuje sa so svojou odcudzenou rodinou a zažije smrť blízkeho človeka. Film vznikol v srbsko-bulharsko-chorvátsko-slovenskej koprodukcii a vo svetovej premiére ho uviedol švédsky festival BUFF, z ktorého si odniesol aj hlavnú cenu.

Maľbou na sklo vznikol krátky animovaný film Zuza v záhradách (r. Lucie Sunková). Odohráva sa v záhradnej kolónii za mestom, kde malé dievčatko Zuza stretne čierneho psa a objaví tajomnú záhradu. Kto tam býva? Zuza sa trochu bojí. Lenže čo si počať, keď máte z niekoho strach, ale nájdete na ceste jeho kľúč? Česko-slovenský film v roku 2022 uviedol vo svetovej premiére festival Berlinale v sekcii Generation Kplus.

Web: https://www.ecfaweb.org/