Slovenskí filmári majú smelé plány, predstavia sa online počas Industry Days na Febiofeste
25. marca 2021
PDF

Medzinárodný filmový festival Febiofest sa z dôvodu pandémie ani tento rok neuskutoční v štandardnom režime, v jeho pôvodnom termíne sa však bude konať už šiesty ročník festivalového podujatia pre filmových profesionálov a odbornú verejnosť Industry Days. Súčasťou tohto programu bude aj reprezentatívna online prezentácia pripravovaných slovenských projektov Works in Progress. V dňoch 29. a 30. marca 2021 sa počas nej domáci i zahraniční účastníci zoznámia s jedenástimi ambicióznymi projektmi slovenských filmárov.


TS / 25. február 2021

Industry Days už šesť rokov počas Febiofestu vytvára platformu pre spájanie odborníkov a záujemcov z rôznych oblastí, ktorí sa zaujímajú o špecifické témy spojené s produkciou audiovizuálnych diel. Najdôležitejšou časťou Industry Days je verejná prezentácia pripravovaných slovenských filmov Works in Progress, ktorá tento rok predstaví jedenásť nových filmových projektov. Po prvýkrát sa presunuie z Kina Lumière do online priestoru.

„Účasť na podujatí prisľúbilo vyše 50 zástupcov a zástupkýň industry platforiem, sales agentov, rôznych relevantných filmových inštitúcií a predovšetkým prestížnych medzinárodných festivalov z Toronta, Sundance, Benátok, Locarna, Edinburghu, Karlových Varov či z festivalov dokumentárneho filmu IDFA alebo Dok Leipzig a ďalších podujatí,“ hovorí Tomáš Hudák zo Slovenského filmového ústavu, koordinátor Industry Days. „Po prvýkrát sa vybrané projekty zároveň budú uchádzať o cenu Best Febio Pitch Award, ktorá je dotovaná sumou 3000 eur.“ O držiteľovi ceny rozhodne trojčlenná medzinárodná porota v zložení Bernd Buder, programový riaditeľ Filmového festivalu Cottbus, Hugo Rosák, riaditeľ Industry Days pri MFF Karlove Vary a Renata Santoro, programová riditeľka festivalu nezávislých filmov Giornate degli Autori, ktorý sa koná súbežne s MFF Benátky.

Z jedenástich vybraných slovenských projektov vo Works in Progress je šesť hraných a päť dokumentárnych, za mnohými stoja filmári zvučných mien. Z hraných filmov sa bude prezentovať politický triler Moc režiséra Matyása Priklera, zaoberajúci sa témou politiky a moci v súčasnej demokracii, ďalej dráma režiséra Juraja Lehotského Potlesk o nachádzaní životného šťastia na príbehu dvoch odlišných bratov, horor Matka noci režiséra Petra Czikraia, tematizujúci fenomény čarodejníctva a bosoráctva v slovenskom folklórnom dedičstve, tiež dramatický príbeh Potopa režiséra Martina Gondu o mladej žene, ktorá túži odísť z rodnej dediny na východe Slovenska, hraný debut dokumentaristky Zuzany Piussi