Súčasné aj klasické slovenské filmy sa predstavia na online podujatí Kino na hranici

Súčasné aj klasické slovenské filmy sa predstavia na online podujatí Kino na hranici
20. novembra 2020
PDF

Filmová prehliadka Kino na hranici, ktorá sa každoročne koná v hraničnom poľskom Cieszyne a Českom Těšíne, sa tento rok presúva ako väčšina podujatí do online priestoru. Ani toto obmedzenie spôsobené pandémiou koronavírusu, ktoré organizátorov prinútilo zmeniť aj termín konania, neovplyvnilo program natoľko, aby si diváci nemohli pozrieť slovenské filmy. Kino na hranici sa uskutoční od 23. do 29. novembra 2020 a uvedie dvadsať súčasných slovenských filmov a dve klasické diela zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ).


TS / 20. november 2020

Pôvodný 22. ročník podujatia sa mal tento rok konať v májovom termíne, no zastihla ho prvá vlna pandémie. Na jeseň jeho náhradný termín ovplyvnila druhá vlna pandémie a organizátori sa napokon rozhodli Kino na hranici zorganizovať online. V tejto súvislosti bude program prehliadky redukovaný. „Tento rok ponúkame našim divákom možnosť vidieť vybrané filmy z pôvodne plánovaného programu festivalu, a to najzaujímavejšie tituly nakrútené za posledný rok a niektoré snímky z retrospektív, ktoré ohlasujú program budúceho ročníka,“ hovorí Jolanta Dygoś, riaditeľka Kina na hranici.

Slovenská kinematografia sa na podujatí každoročne teší mimoriadnej obľube a vždy je v programe bohato zastúpená. Tento rok nebude výnimkou, z celkového počtu uvádzaných päťdesiatich titulov sa premietne až dvadsať slovenských a koprodukčných filmov so slovenskou účasťou, ktoré predstavujú výber noviniek prevažne z filmovej sezóny 2019/2020, a dva klasické filmy zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ.

Zlatý fond slovenskej kinematografie bude zastupovať Panna zázračnica (1966) režiséra Štefana Uhra, filmová adaptácia rovnomennej novely Dominika Tatarku, ktorá zachytáva život mladej generácie umelcov, formujúcej sa uprostred vojny. Uvedená bude aj psychologická dráma Sladký čas Kalimagdory (1968) režiséra Leopolda Laholu, lyrický a pitoreskný príbeh človeka, ktorý nežije podľa času, ale podľa ročného kolobehu prírody, nakrútený na motívy románu Jana Weissa Spáč ve zvěrokruhu. V oboch prípadoch diváci uvidia digitálne reštaurované diela, Laholov film bude uvedený pri príležitosti retrospektívy slovenskej političky a diplomatky, niekdajšej herečky Magdy Vášáryovej, ktorá vo filme stvárnila postavu Kalimagdory.

Najnovšiu slovenskú kinematografiu bude reprezentovať dráma Služobníci (2020) Ivana Ostrochovského, odohrávajúca sa v roku 1980 v totalitnom Československu. Jej hlavnými hrdinami sú dvaja študenti kňazského seminára. Vedenie fakulty sa zo strachu pred zatvorením školy snaží formovať seminaristov do podoby vyhovujúcej režimu. Každý z mladých bohoslovcov sa preto musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo si vyberie cestu svedomia a dostane sa tak pod drobnohľad cirkevného odboru Štátnej bezpečnosti. Film sa s úspechom premieta na zahraničných podujatiach a získal už viacero ocenení.

Dokumentárnu tvorbu zastúpia koprodukčný projekt SFÚ Osamelí bežci: Ideme ďalej! (2019) Martina Repku a tiež Raj na zemi (2019) Jara Vojteka, Stratený domov (2019) Juraja Mravca či BATAstories (2019) Petra Kerekesa. Premietnu sa aj tri krátke animované filmy Music Box (2019) Joanny Kożuch, Šarkan (2019) Martina Smatanu a Sh_t Happens (2019) Michaely Mihályi a Davida Štumpfa

V programe sú aj snímky Vlastníci (2019) Jiřího Havelku, Staříci (2019) Martina Dušeka a Ondřeja Provazníka, Poslední aristokratka (2019) Jiřího Vejdělka, Hovory s TGM (2018) Jakuba Červenku, Teroristka (2019) Radka Bajgara, Jan Palach (2018) Roberta Sedláčka, Toman (2018) Ondřeja Trojana, Zlatý podraz (2018) Radima Špačka, Domestik (2018) Adama Sedláka, dokumenty V sieti (2020) Víta Klusáka a Barbory Chalupovej, Ako Boh hľadal Karla (2020) Víta Klusáka a Filipa Remundu i The Sound Is Innocent (2019) Johany Ožvold.

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke podujatia.

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 905 286 524, simona.notova@sfu.sk