Taliansky filmový archív Cineteca di Bologna predstaví v Kine Lumière svoje skryté poklady

Taliansky filmový archív Cineteca di Bologna predstaví v Kine Lumière svoje skryté poklady
4. februára 2020
PDF

V pondelok 10. februára 2020 bude patriť Kino Lumière vzácnym dielam z talianskeho filmového archívu Cineteca di Bologna. O 11.00 hod. sa uskutoční prezentácia činnosti bolonského filmového archívu spojená s projekciou štyroch digitálne reštaurovaných nemých filmov a o 18.00 hod. sa premietne jeden z najvýznamnejších filmov talianskej kinematografie z obdobia 70. rokov minulého storočia, oscarová kriminálna dráma Nezvyčajné vyšetrovanie (1970) režiséra Eliu Petriho. Film bude uvedený rovnako v digitálne reštaurovanej podobe.


TS / 4. február 2020

Prezentácia činnosti filmového archívu Cineteca di Bologna je hlavným podujatím projektu Znovuobjavené filmové klenoty. Jeho zámerom je predstaviť bolonský filmový archív a upozorniť na dôležitosť reštaurovania a digitalizácie klasických diel. „Prezentácia okrem predstavenia inštitúcie a činností jedného z najdôležitejších filmových archívov Európy vrátane jej filmového festivalu Il Cinema Ritrovato zahŕňa aj projekcie titulov reštaurovaných laboratóriami  L‘Immagine Ritrovata, ktoré sú súčasťou filmového archívu Cineteca di Bologna,“ hovorí Vanda Vacvalová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ), koordinátorka projektu Znovuobjavené filmové klenoty.

Činnosť filmového archívu v Bologni predstaví Guy Borlée, koordinátor filmového festivalu Il Cinema Ritrovato. Stojí tiež za výberom krátkych nemých filmov, ktoré budú mať diváci možnosť vidieť na prezentácii. „Tento výber prezentuje výsledky rozsiahleho projektu, ktorý realizuje Cineteca di Bologna už od 90. rokov minulého storočia. S rozširujúcou sa archívnou zbierkou a vznikom filmových laboratórií sa usiluje o to, aby nemý film získal pozornosť, ktorú si zaslúži ako predmet štúdia, ale aj potešenia,“ vysvetľuje Vacvalová.

Na prezentácii sa premietne taliansky nemý film Satanská rapsódia (1917) Nina Oxiliu, faustovský príbeh o žene z vysokej spoločnosti, ktorá v snahe získať späť stratenú mladosť uzavrie zmluvu s Mefistom. Ide o jeden z významných filmov svojej doby v hlavnej úlohe s Lydou Borelliovou. Autorom hudby je Pietro Mascagni, ktorý sa ako prvý taliansky hudobný skladateľ podujal skomponovať hudbu k filmu a zosynchronizovať ju s jednotlivými scénami. Nasledovať budú krátke niekoľkominútové snímky, a to britský film Brodenie cez rieku (1910) Georgea Alberta Smitha, francúzsky film Účesy a klobúky Holandska (1910) Alfreda Machina a taliansky film Impozantná  Bologna (1912). Na prezentácii sa diváci dozvedia o postupoch ich digitálneho reštaurovania. „Najlepší spôsob, ako vidieť nemý film v súčasnosti, je vnímať ho ako epizódu umeleckej histórie, plnú jedinečnej krásy. Preto je dôležité sledovať tieto filmy v správnych podmienkach: správna rýchlosť premietania, správny výber hudby a správne farby,“ hovorí Gian Luca Farinelli, riaditeľ Cineteca di Bologna.

Súčasťou projektu Znovuobjavené filmové klenoty je aj večerná projekcia filmu Nezvyčajné vyšetrovanie (1970) takmer zabudnutého talianskeho režiséra Elia Petriho. „Hoci jeho filmy pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia, divák má pocit, že sú zasadené do súčasnosti nielen obsahom, ale aj štýlom. Zároveň sa všetky jeho filmy formálne aj obsahovo od seba líšia. Režisérov štýl tvorby preto nie je ľahko rozpoznateľný a  brilantnosť jeho filmov i pozícia v európskej kinematografii sa preto neraz prehliadala aj v samotnom Taliansku,” reflektuje Petriho dielo Nico Marzano, filmový kurátor Inštitútu súčasného umenia v Londýne.

Ústrednou témou filmu je vyšetrovanie zabitia mladej ženy, ktoré má na svedomí šéf oddelenia vrážd v Ríme. Hoci zanechá za sebou množstvo stôp, vzhľadom na svoje postavenie sa cíti neohroziteľný. Vyšetrovanie napokon potvrdí, že naozaj nie pre každého platia rovnaké pravidlá. Film je verejnou obžalobou talianskej korupcie a elitárstva a v čase svojho vzniku vyvolal veľký rozruch. „Zameriava sa na autoritárstvo, politiku, korupciu. A hoci hovorí o časoch minulých, má tiež nadčasový rozmer. Do značnej miery reprezentuje to, kým bol Elio Petri, jeho podstatu filmového tvorcu. Je to jedným dychom vytvorená meditácia o schopnosti vnímať absolútnu silu, ktorá ničí všetko okolo seba,“ dopĺňa Nico Marzano. Projekciu filmu Nezvyčajné vyšetrovanie, ktorý získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film i Veľkú cenu poroty na MFF v Cannes, v Kine Lumière osobne uvedie Gabriele Meucci, veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku a filmový kurátor Guy Borlée.

„Projekt Znovuobjavené filmové klenoty je pokračovaním úspešnej spolupráce Slovenského filmového ústavu a Talianskeho kultúrneho inštitútu,“ hovorí Vanda Vacvalová zo SFÚ. Podľa nej „za každou projekciou klasického filmu je dlhoročná a zanietená odborná práca jednotlivcov vytvárajúcich systémovo podmienky na šírenie kultúrneho dedičstva tak dôležitého pre každú budúcu generáciu a každý národ.“ V januári sa ako súčasť projektu uskutočnila aj exkluzívna projekcia digitálne reštaurovaného filmu Federica Felliniho Rím (1972), snímku spolu s Petriho filmom Nezvyčajné vyšetrovanie (1970) do projektu vybral Taliansky kultúrny inštitút.

ZNOVUOBJAVENÉ FILMOVÉ KLENOTY – PROGRAM:

10. február (pondelok)

11.00 hod. – Prezentácia činnosti filmového archívu Cineteca di Bologna, spojená s projekciou štyroch digitálne reštaurovaných nemých filmov, prezentácia: Guy Borlée, koordinátor filmového festivalu Il Cinema Ritrovato (podujatie sa uskutoční v anglickom jazyku)

18.00 hod. – Nezvyčajné vyšetrovanie (Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto), r. Elio Petri, 1970

Projekcia filmu Nezvyčajné vyšetrovanie (1970) Elia Petriho na oficiálnej stránke Kina Lumière

Prezentácia filmového archívu Cineteca di Bologna na oficiálnej stránke Kina Lumière

Event podujatia na FB

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk